Odpowiedź WSB na informacje zawarte w artykule Gazety Polskiej

W odpowiedzi na informacje zawarte w artykule redaktora Grzegorza Wierzchołowskiego zamieszczonego w Gazecie Polskiej w dniu 12.01.2022 r.

Artykuł dostępny TUTAJ.

Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa stanowczo nie zgadza się na łączenie  w jakikolwiek sposób Uczelni z półświatkiem i układami mafijnymi jak to sugeruje w swoim artykule redaktor naczelny Gazety Polskiej Grzegorz Wierzchołowski  ” Z jednej strony półświatek gangsterów, przemytników i biznesmenów powiązanych z rosyjskimi służbami, z drugiej – współpracująca z Rosjanami uczelnia, z którą związani są dziennikarz wydający gazetę nagrodzoną przez ambasadora Rosji, generał od afery z raportem WSI oraz rzecznik Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej, którego żona wychwalała „gościnność przyjaciół z Rosji”. To właśnie w Bartoszycach – mieście położonym 17 km od granicy z obwodem kaliningradzkim – mieszkał, dorastał i zaczynał służbę wojskową dezerter Emil Czeczko.”

Nie zgadzamy się na upublicznianie wizerunku naszych pracowników bez jakiejkolwiek zgody. Jak też umniejszania rangi stopnia wojskowego nadanego naszemu wykładowcy Generałowi Buczyńskiemu przez ŚP Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa z dumą potwierdza, że Prof. dr hab. inż. Józef BUCZYŃSKI jest zatrudnionym w jej szeregach wykładowcą akademickim. Swoje wysokie kompetencje zdobywał na polskim Wydziale Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, nigdy nie korzystając z ideologizujących form kształcenia w Związku Radzieckim.

Od 1983 roku służył w pionie kadrowym MON, pełniąc m.in. funkcje szefa wydziału planowania, szefa oddziału organizacyjnego oraz szefa zespołu ds. organizacyjno-mobilizacyjnych. W 1994 roku objął stanowisko zastępcy szefa Departamentu Kadr, a po reorganizacji, w 1996 roku, dyrektora Departamentu Kadr i Szkolnictwa Wojskowego. W latach 2001-2005 Attaché Obrony, wojskowy – morski i lotniczy. Po powrocie do kraju, od 2006 roku był doradcą Ministra Obrony Narodowej. W czerwcu 2006 r. wyznaczony został na stanowisko Rektora Akademii Obrony Narodowej. Pracował nad komputeryzacja polskich wojsk. W 2006 r nominację na stop. Gen. broni otrzymał z rąk św. Pamięci Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Życiorys Generała jest dostępny także na stronie Uczelni https://www.wsb.net.pl/nasza-kadra/prof-dr-hab-inz-jozef-buczynski/. Klub Generałów,  którego jest członkiem zrzesza ponad 100 generałów, wśród których jest wielu absolwentów Akademii Wojskowych państw NATO. Do głównych celów Klubu należy między innymi przyczynianie się do popularyzowania patriotycznych tradycji Polskich Sił Zbrojnych oraz ich roli i osiągnięć w zapewnianiu obronności państwa, występowanie w obronie żołnierzy w przypadku naruszenia ich honoru i godności czy troszczenie się o honor, autorytet i dobre imię korpusu oficerskiego w społeczeństwie. Przynależność do Klubu Generałów jest uhonorowaniem zasług generała prof. dr hab. inż. Józefa Buczyńskiego. Łączenie jego nazwiska z tzw. aferą marszałkowską wymaga zgodnie z uczciwością zawodową dziennikarską poinformowania, że występował jak wiele innych osób w tej sprawie, jako świadek i żadne zarzuty nie były mu kiedykolwiek stawiane. Sprawa została rozstrzygnięta prawomocnym wyrokiem i zamknięta. Łączenie nazwiska Generała z nazwiskiem oskarżonego bez podania tych informacji jest rodzajem manipulacji.

Nie zgadzamy się na oczernianie społeczności Bartoszyckiej. Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa ma stanowczo odmienną opinię na temat Bartoszyc potwierdzoną wieloletnią współpracą.

Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa obecna już od lat w środowisku mieszkańców Bartoszyc (https://www.wsb.net.pl/bartoszyce/) zdecydowanie nie zgadza się z negatywnym wizerunkiem jego mieszkańców, który został przedstawiony w artykule. Przedstawienie wybiórczych, subiektywnych, chaotycznych wypowiedzi dotyczących jednostkowych przypadków przestępczości, cytowanie nieuprawomocnionego uogólnienia („—Do dziś z przemytu, z różnych przygranicznych nielegalnych i półlegalnych interesów, żyje tak naprawdę połowa miasta.” „– Taki tu mamy „klimat”. Bliskość Rosji, postkomunistyczne układy, majątki zbudowane na dziwnych powiązaniach i szemranych interesach” „– Przemyt, mafia i cinkciarstwo były tu od 1986 roku[…]”) sugeruje czytelnikom obraz mieszkańców Bartoszyc krzywdząco nieprawdziwy. Obraz, który daleki jest od życia i pracy ludzi uczciwych, pracowitych i praworządnych. Nie mający potwierdzenia  w prawdzie obiektywnej, zawartej w przedmiotach rzeczywistości, nad którą rozmyślał żyjąc i pracując 60 km od Bartoszyc jeden z największych filozofów nowożytności: Immanuel Kant. Obraz, który daleki jest od życia i pracy ludzi uczciwych, pracowitych i sumiennych, którzy z racji miejsca w jakim przyszło im mieszkać, codziennie muszą zabiegać o lepsze jutro dla siebie i swoich dzieci. Ludzie chcą tutaj tylko spokojnie i godnie żyć a nie udowadniać wszystkim dookoła, że nie mają żadnych powiązań z przestępczym półświatkiem tylko z racji swojego pochodzenia.

Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa współpracuje z doskonale merytorycznie przygotowanymi wykładowcami. Współpraca trwa bez dyskryminowania pracowników za ich prywatne poglądy polityczne. Na wielu wiodących uczelniach Polski wykładają równie kompetentni pracownicy jak w WSB, których różnorakie sympatie polityczne nie mają wpływu na wysoką jakość ich pracy. Środowisko akademickie ze swej natury jest pluralistyczne i tolerancyjne.

Misją Uczelni jest propagowanie bezpieczeństwa publicznego i bezpieczeństwa człowieka m. in. w sferach psychologicznej, pedagogicznej, socjologicznej czy też zdrowotnej, edukacja oparta na profesjonalnej wiedzy, kształcenie na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa w ww. obszarach oraz dążenie do obiektywnej prawdy. Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa przywiązuje najwyższą wagę do jakości kształcenia i doboru godnej kadry dydaktyków. Jesteśmy beneficjentami projektów edukacyjnych, również realizowanych ze środków finansowych Unii Europejskiej.

Uczelnia oferuje atrakcyjne warunki finansowania dzięki licznym zniżkom w opłatach za czesne, wysokim stypendiom naukowym. Również w tegorocznej rekrutacji marcowej będą dostępne korzystne dla kandydatów bonifikaty edukacyjne. Studia oferowane są w formie stacjonarnej (zajęcia od poniedziałku do piątku), niestacjonarnej (zajęcia w formie zjazdów sobotnio-niedzielnych), jak i w indywidualnym trybie studiowania, który może zostać przyznany studentom  chcącym kontynuować studiowanie, a którzy znaleźli się w wyjątkowych sytuacjach życiowych. Zarówno w kwestiach edukacyjnych, jak i bytowych Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa stosuje spersonalizowane podejście do potrzeb studentów.

Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa jest otwarta dla wszystkich kandydatów spełniających warunki określone w zasadach rekrutacji bez względu na ich pochodzenie. Wśród naszych studentów są przedstawiciele kilku krajów sąsiedzkich. Wbrew tytułowi artykułu współpracujemy edukacyjnie zarówno z studentami z Rosji, jak i z innych krajów. Uczelnia traktuje bezstronnie i sprawiedliwie wszystkich kandydatów bez względu na ich pochodzenie.

Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa jest jedyną uczelnią wyższą w Bartoszycach.

Organizujemy atrakcyjne wyjazdy zagraniczne dla swoich studentów zarówno na poziomie poszczególnych filii, jak i dla wszystkich studentów .

Wśród naszych wykładowców są generałowie (będący szanowanymi w społeczeństwie autorytetami w wiedzy zarówno teoretycznej, jak i praktycznej z zakresu bezpieczeństwa), czy znani z dużym doświadczeniem politycy (Tadeusz Iwiński — profesor nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki i działacz partyjny, poliglota, poseł na Sejm I, II, III, IV, V, VI i VII kadencji), czynni żołnierze – pracownicy Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej. Są oni doceniani za współpracę w dziedzinie kultury z sąsiadami. Współpracujemy z dużą zagraniczną uczelnią (z filią Petersburskiego Uniwersytetu Rolniczego z siedzibą w Polesku w obwodzie kaliningradzkim), współpracujemy z Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie (co jest ważne praktycznie dla naszych absolwentów poszukujących ciekawych staży).

Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa działa w sposób jawny. Uczelnia zaprzecza sugestii zawartej w podtytule artykułu: TAJEMNICE MIASTA DEZERTERA EMILA CZECZKI, jakoby jej działalność była w jakikolwiek sposób skrywana. W Uczelni która jest otwarta na państwowe procedury kontrolne dostępne są wszystkie ważne fakty dotyczące życiorysów naszych wykładowców, prowadzonej współpracy z najbliższym zagranicznym uniwersytetem, czy stacjonującą jednostką Polskich Sił Zbrojnych.

Wydział Nauk Społecznych w Bartoszycach utrzymuje dobrosąsiedzkie kontakty ze wszystkimi regionami Polski i regionem przygranicznym Obwodu Kaliningradzkiego. Zwiększone kontakty  z jednym z sąsiedzkich krajów naszej filii w Bartoszycach wynikają z jej przygranicznego usytuowania i są praktyczną odpowiedzią na zapotrzebowanie kulturowe i zawodowe studentów tego regionu. Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa popiera działania w obszarze transgranicznej aktywności akademickiej i europejskiej edukacji obywatelskiej, także w ramach już istniejących form polsko-rosyjskiego i europejskiego dialogu w celu wzmocnienia idei integracji europejskiej i bezpieczeństwa (Podobne działania prowadzi Uniwersytet Szczeciński ze swoimi najbliższymi sąsiadami https://usz.edu.pl/uniwersytet-szczecinski-rozpoczyna-wspolprace-z-fundacja-imienia-sw-wojciecha/

Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa oferuje atrakcyjne zajęcia o dużych walorach praktycznych. W artykule wymieniona została przykładowa tematyka zajęć („likwidacja skutków sytuacji kryzysowej”, „ochrona i obrona cywilna”, „strategia bezpieczeństwa RP” czy „międzynarodowe stosunki polityczne”). Wyższa Szkoła bezpieczeństwa potwierdza, że również te zagadnienia są omawiane wśród wielu innych kwestii ważnych strategicznie dla bezpieczeństwa. Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu jest bowiem niepaństwową uczelnią zawodową, której obszar działalności dydaktyczno-wychowawczej stanowi problematyka bezpieczeństwa człowieka w najszerszym tego słowa znaczeniu.