Specjalność: Psychologia w sporcie
OPIS I PERSPEKTYWY ZAWODOWE
Specjalność skierowana jest do osób, które w przyszłości chciałyby zajmować się pomaganiem osobom uprawiającym sport, którzy potrzebują wsparcia od strony psychologicznej i mentorskiej. Psychologia sportu zajmuje się badaniem związku między psychologią a sportem i aktywnością fizyczną. Psycholodzy sportu interesują się różnymi aspektami sportu i aktywności fizycznej, takimi jak motywacja, emocje, umiejętności poznawcze, percepcja, decyzja i strategie radzenia sobie. Wsparcia ze strony psychologicznej udzielają oni zarówno zawodowym sportowcom jak i amatorom, dzieciom i młodzieży a także osobom z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Celem takiego wsparcia jest osiąganie wyznaczonych sobie wyników w danej dyscyplinie sportowej przy jednoczesnym zachowaniu zdrowia psychicznego. Psychologowie sportu uczą swoich klientów zdrowych nawyków związanych z aktywnością fizyczną, a także radzenia sobie z trudnościami, takimi jak stres, konflikty i urazy. W swojej pracy stosują różne metody badawcze i interwencyjne, takie jak testy psychologiczne, trening umiejętności poznawczych, trening mentalny, terapia behawioralna i poznawcza czy coaching. Psychologia sportu jest interdyscyplinarną dziedziną, łączącą elementy psychologii, pedagogiki, fizjologii, socjologii i medycyny sportowej. Psychologowie sportu często pracują w zespole z trenerami, lekarzami, fizjoterapeutami i innymi specjalistami, aby zapewnić sportowcom jak najlepszą opiekę. Na studiach zdobędziesz profesjonalna wiedzę i umiejętności z dziedziny psychologii sportu, rozwiniesz również swoje kompetencje społeczne niezbędne w pracy z ludźmi.
Absolwent specjalności psychologia w sporcie na studiach I stopnia ma wiedzę i umiejętności w zakresie teorii sportu i motywacji w sporcie. Posiada wiedzę o znaczeniu diety i sposoby życia sportowca dla jego osiągnieć oraz ma znajomość fizjologii wysiłku sportowego. Ma umiejętność współpracy z rodzicami młodych sportowców oraz zna sposoby radzenia sobie ze stresem i sytuacjami trudnymi związanym między innymi z kontuzjami sportowymi. Zna metody zapobiegania wypaleniu zawodowemu sportowca.
Absolwent posiada rozwinięte kompetencje społeczne, jest świadomy etycznego wymiaru pracy z drugą osobą, jest przygotowany do współpracy z innymi specjalistami oraz kreatywnego rozwiązywania problemów.
WYBRANE PRZEDMIOTY na specjalności Psychologia w sporcie
- Fizjologia wysiłku sportowego
- Kontuzje sportowe
- Metody i techniki treningu
- Motywacja w sporcie
AKTUALNOŚCI Z JASTRZĘBIE-ZDRÓJ: