V Kongres Bezpieczeństwa „Kultura wojny – narracje i fakty” już za nami…

V Międzynarodowy Kongres Bezpieczeństwa „Kultura wojny – narracje i fakty”, który odbył się w dniach 06-08.12.2023 r. w Toruniu, zgromadził społeczność badaczy, aktywistów i przedstawicieli kultury z różnych stron Polski.

 

Wydarzenie to miało na celu stworzenie platformy do wymiany myśli, doświadczeń i inspiracji, mających na celu budowanie pokoju i zrozumienia wojny. Podczas konferencji skupiono się na wielu aspektach kultury wojny, obejmujących m. in. edukację, dialog międzykulturowy, politykę oraz praktyki społeczne. Prelegenci prezentowali różnorodne perspektywy na temat tego, w jaki sposób kultura może odgrywać kluczową rolę w rozwiązywaniu konfliktów, budowaniu mostów między społecznościami oraz promowaniu współpracy i zrozumienia.

 

I PANEL – Konteksty bezpieczeństwa

 

Wystąpienia dotyczyły kontekstów bezpieczeństwa w zakresie narracji o wojnach religijnych, wyzwań związanych z innowacyjnymi technologiami i ich zastosowaniem w sztuce wojennej, a także bezpieczeństwa lokalnego i związanych z tym wyzwaniami, również w zakresie zapobiegania zjawiskom kryminogennym.

 

II PANEL – Bezpieczeństwo państwa z różnych perspektyw

 

Tematy wystąpień były związane z bardzo różnymi aspektami bezpieczeństwa od finansów, przez migracje i wpływ mediów w kształtowaniu narracji o wojnie, po wskazanie na potrzeby edukacji w zakresie bezpieczeństwa oraz ochrony ludności cywilnej. Pojawił się również wątek edukacyjny związany z narracją o Katyniu i anty-Katyniu.

 

III PANEL – Bezpieczeństwo i jego wyzwania

 

Temat odnosił się zarówno do szeroko rozumianego bezpieczeństwa narodowego, jak i kontekstów związanych z bezpieczeństwem pracy. Wskazano na wagę informacji w kształtowaniu bezpieczeństwa.

Tego samego dnia odbyły się również dwie sesje problemowe związane z psychologicznymi kontekstami bezpieczeństwa, w których duży nacisk położono na konteksty związane z kondycją zdrowia psychicznego adolescentów. Przedstawiono też problematykę śmierci i funkcjonowania osób z syndromem DDA. Zwrócono uwagę na wpływ sztucznej inteligencji na życie człowieka. W sesji równoległej podjęto tematykę psychologiczną zawiązaną z wpływem nowoczesnych technologii nauczania na dzieci i młodzież  oraz różnorodność problemów emocjonalnych związanych z okresem dorastania.

W kolejnym dniu w IV sesji obrad plenarnych dotyczącej możliwych strategii obronnych przedstawiono  potrzebę i sposoby odzyskiwania izolowanego personelu oraz przygotowaniem do tego służb państwowych. Kolejno zwrócono uwagę na to, w jaki sposób Rosja używała broni nuklearnej jako groźby w wojnie rosyjsko ukraińskiej. Następnie wskazano na poziom przygotowania miast do  ochrony w czasie konfliktu zbrojnego. Podjęto również rozważania dotyczące schyłku użycia czołgów.

Ponadto, konferencja promowała ideę edukacji jako kluczowego elementu budowania kultury wojny. Dyskusje nad nowoczesnymi metodami nauczania, programami edukacyjnymi i wymianą studencką odgrywały istotną rolę w rozwijaniu świadomości międzykulturowej i budowaniu tolerancji. Uczestnicy mieli także okazję do nawiązania nowych kontaktów i współpracy, co było jednym z głównych celów wydarzenia. Temat główny konferencji wskazuje na potrzebę przygotowania się na obronę nawet w czasach pokoju na wielu poziomach i w wielu aspektach w myśl zasady „Chcesz pokoju – szykuj się do wojny”. Tematyka konferencji była ważna i potrzebna, a narracja o wojnie pozwoliła spojrzeć na nią również z perspektywy kulturowej. Ponadto wymiana wiedzy i doświadczeń związanych z głównym tematem konferencji dała możliwość poszerzenia wiedzy i zwrócenia uwagi na różne konteksty i narracje związane z bezpieczeństwem. Wzbogaceni różnorodnością perspektyw i doświadczeń, uczestnicy konferencji z pewnością opuścili Toruń z nową energią i inspiracją do dalszej pracy.

 

Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją.

Autor zdjęć: mgr Tomasz PRYCHODZEŃ