Światowy Dzień Snu – 17 marca

Dzisiaj tj. 17 marca obchodzimy Światowy Dzień Snu!

 

Światowy Dzień Snu – co to jest?

Dzień Snu odbywa się raz w roku od 14 marca 2008. Jest to święto ruchome i ustalono, że odbędzie się w równonoc wiosenną. Jest organizowane przez Komitet Światowego Dnia Snu, który jest częścią Światowego Stowarzyszenia Medycyny Snu.

Jakie jest przesłanie tego święta? Wbrew pozorom nie jest obchodzony ku czci wszystkich śpiochów. Światowy Dzień Snu ma nieco głębszy pomysł. Ma na celu złagodzenie skutków zaburzeń snu, które coraz częściej dotykają społeczeństwo. Zwalczanie problemów ze snem polega na zapobieganiu zaburzeniom snu i lepszym radzeniu sobie z nimi.

Sen jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na nasze zdrowie i samopoczucie. Niestety, wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważna jest odpowiednia higiena snu.

Czynniki wpływające na sen

Na jakość snu wpływa wiele czynników – w tym dieta, styl życia i otoczenie. Spożywanie ciężkich posiłków przed snem, korzystanie z urządzeń elektronicznych, a także nieodpowiednie oświetlenie w pokoju mogą negatywnie wpływać na sen.

Zaburzenia snu mogą być skutkiem zachwiania poczucia bezpieczeństwa człowieka, w tym szczególnie bezpieczeństwa zdrowotnego i psychicznego. Z kolei na spadek poczucia bezpieczeństwa mają wpływ np. obecne wydarzenia na świecie: pandemia COVID-19, wojny i katastrofy naturalne. Zagrożenia dla bezpieczeństwa psychicznego i zdrowotnego związane są z obniżeniem odporności organizmu. Może to objawiać się zaburzeniami snu, zmniejszoną wydajnością pracy, zwiększonym lękiem i depresją.

Rola melatoniny

Melatonina to hormon, który wpływa na sen i reguluje nasz zegar biologiczny. Brak snu lub nieprawidłowe nawyki snu mogą zaburzyć jej produkcję, co prowadzi do problemów ze snem.

W przypadku długotrwałych problemów ze snem warto skonsultować się z lekarzem. Można również skorzystać z naturalnych metod, takich jak aromaterapia, medytacja czy relaksacja mięśniowa.

W artykule “Higiena snu: 8 sprawdzonych sposobów na zdrowy i dobry sen” znajdziesz wiele praktycznych wskazówek, które pomogą Ci wprowadzić do swojego życia proste nawyki, dzięki którym poczujesz się bardziej wypoczęty i pełen energii. Dowiesz się również, jakie czynniki wpływają na jakość snu i jak uniknąć najczęstszych błędów, które wpływają na problemy ze snem.

Higiena snu jest kluczowa dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. W artykule przedstawione są proste i skuteczne sposoby na poprawę jakości snu, które każdy może wprowadzić w swoim życiu. Ważne jest również, aby w przypadku długotrwałych problemów ze snem, skonsultować się z lekarzem.