„Kultura Pokoju” Międzynarodowa Konferencja Naukowa – V edycja

W malowniczo położonym „Pałacu i Folwarku Galiny” w dniach 4-6 marca 2020 r. trwały  obrady w ramach V Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Kultura Pokoju”.

Tegorocznym tematem przewodnim konferencji była „Kultura słowa”. Wśród przybyłych gości znaleźli się przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, szkół, instytucji kultury, uniwersytetów trzeciego wieku, a także studenci zainteresowani podjętą problematyką oraz lokalne media.

Konferencja naukowa - Kultura Pokoju - 2020

Przemowa Rektora Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu podczas konferencji - Kultura Pokoju - 2020

Uroczystego Otwarcia konferencji dokonał JM Rektor dr Andrzej ZDUNIAK.  W swoim przemówieniu JM Rektor podkreślił znaczenie słowa w życiu codziennym, które jeżeli jest przyjazne i życzliwe gwarantuje nam poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Wszelkie zła tego świata powstały najpierw w czyiś myślach, następnie ta myśl została wyartykułowana w słowie, a następnie zapisana. Jeżeli uda się dzisiaj, jutro, pojutrze zaszczepić ważność słów kierowanych do innych zrobimy mały , ale ważny krok do poprawienia kultury relacji i do tego, aby być rozumianym właściwie.

Następnie głos zabrał Przewodniczący Komitetu Naukowego prof. zw. dr hab. Karol OLEJNIK, życząc wszystkim owocnych obrad, które rozpoczął swoim wykładem inauguracyjnym pt.Znaczenie słowa w narracji historyczno-politycznej.

Porozumienie pomiędzy Wyższą Szkołą Bezpieczeństwa a Gminą Bartoszyce - Kultura Pokoju - 2020
Porozumienie pomiędzy Wyższą Szkołą Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu a Nadleśnictwem Bartoszyce
Po wykładzie inauguracyjnym odbyło się uroczyste podpisanie dwóch porozumień, zawartych pomiędzy Wyższą Szkołą Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu a Nadleśnictwem Bartoszyce, reprezentowanym przez Nadleśniczego Zygmunta Zbigniewa PAMPUCHA oraz Gminą Bartoszyce reprezentowaną przez zastępcę wójta Panią Jadwigę BOGDANIUK.

Kolejnym punktem uroczystości otwarcia konferencji było wręczenie nagrody dla zwycięzcy w konkursie „Eko świat za 20 lat”. Następnie wszyscy przybyli goście wysłuchali krótkiego występu wokalnego artystek z M-GOK w Sępopolu, który nagrodzony został gromkimi brawami.

wręczenie nagrody dla zwycięzcy w konkursie „Eko świat za 20 lat”

W czasie konferencji swoje badania zaprezentowali naukowcy z różnych ośrodków badawczych z całej Polski. Wystąpienia prelegentów koncentrowały się wokół zagadnień związanych ze słowem i jego ewolucją w kontekście bezpieczeństwa, filozofii, etyki, religii, psychologii i socjologii oraz edukacji. Uczestnicy konferencji mieli również przyjemność zapoznać się z realizacją projektu społecznego „Po prostu ty, czyli o samoakceptacji”  w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Projektów Społecznych przez przedstawicieli Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Elizy Orzeszkowej w Bartoszycach.

Ponadto dużym zainteresowaniem cieszył się wernisaż prac Pani Very KOBYLIŃSKIEJ „Kolor zamiast słów”, poprzedzony jej krótkim wprowadzeniem do symboliki prezentowanych prac i znaczeniu kolorów, a także warsztat języka migowego przeprowadzony przez Panią Barbarę KOSSAKOWSKĄ.

Podczas przerw w obradach goście Konferencji mieli okazję zapoznać się z działalnością wystawców, którzy zaprezentowali swoje stoiska. Wśród nich znaleźli się: Sępopolski Dom Kultury, który częstował gości swojskim jadłem.

W trakcie konferencji także studenci mieli okazję do zaprezentowania referatów podczas sesji paneli studenckich. To w tej części, w licznym gronie wystąpili zarówno studenci z polskich uczelni wyższych, ale również  goście z Rosji, a dokładnie z Sankt – Petersburskiego Państwowego Uniwersytetu Rolniczego, filia w Polesku.

 

Debata oxfrodzka - Kultura pokoju - 2020

Wszystkim sesjom plenarnym i sesjom studenckim towarzyszyły interesujące dyskusje naukowe. Szczególne zainteresowanie wzbudziła przeprowadzona DEBATA OXFORDZKA WSB, poprzedzona wystąpieniem dr hab., prof. CB Waldemara POTKAŃSKIEGO – Kultura słowa oraz koncepcja nowoczesnej retoryki w ujęciu formuły “debat oksfordzkich”. Kształtowanie pozytywnych wzorców w polityce i przestrzeni społecznej. Uczestnicy konferencji wskazali na potrzebę kontynuacji w przyszłości konferencji naukowych o tej tematyce. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za przybycie i prelekcje. Zapraszamy za rok.


Poznaj więcej informacji na temat organizowanych konferencji  naukowych w 2020 roku: