KOMUNIKAT REKTORA nr 1 w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-Cov-2

KOMUNIKAT REKTORA NR 1 W ZWIĄZKU Z ROZPRZESTRZENIANIEM SIĘ KORONAWIRUSA SARS-COV-2

Szanowni Państwo,

uprzejmie informuję, że w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-Cov-2 wszystkim pracownikom, studentom oraz gościom Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa zaleca się:

  1. Zachowanie bezpiecznej odległości od rozmówcy (1-1,5 metra).
  2. Promowanie regularnego i dokładnego mycia rąk przez studentów, pracowników i kontrahentów przy użyciu wody z mydłem lub dezynfekcję rąk środkiem na bazie alkoholu.
  3. Niedotykanie dłońmi twarzy, zwłaszcza okolic ust, nosa i oczu.
    Światowa Organizacja Zdrowia nie zaleca noszenia maseczek ochronnych przez osoby
    Maseczki ochronne powinny nosić osoby chore, osoby opiekujące się chorymi
    oraz personel medyczny pracujący z pacjentami podejrzewanymi o zakażenie
    koronawirusem SARS-Cov-2.
  4. W przypadku przebywania na terenach zakażonych i:

1) zaobserwowania u siebie objawów, takich jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem, należy:

    • bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną,
    • lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno- zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

2) niezaobserwowania u siebie wyżej wymienionych objawów, przez kolejne 14 dni należy:

    • kontrolować swój stan zdrowia, czyli codziennie mierzyć temperaturę ciała oraz zwrócić uwagę na występowanie objawów grypopodobnych (złe samopoczucie, bóle mięśniowe, kaszel);

jeżeli po 14 dniach samoobserwacji nie wystąpiły wyżej wymienione objawy, należy zakończyć kontrolę;

lub jeżeli w ciągu 14 dni samoobserwacji wystąpią wyżej wymienione objawy należy:

    • pozostać w domu,
    • bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną,
    • lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego;

3)  kontaktu z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem należy bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną.

4)  podejrzenia, że ktoś może mieć ostrą chorobę układu oddechowego na skutek zakażenia koronawirusem: należy pamiętać o konieczności bezzwłocznego, telefonicznego powiadomienia stacji sanitarno-epidemiologicznej, lub zgłoszenia się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

 

Zasady organizacji zajęć dydaktycznych

  1. Organizacja zajęć dydaktycznych – obecnie nie ma uzasadnienia dla odwoływania, a priori, zajęć dydaktycznych, w tym wykładów.
  2. Nieobecność studenta na zajęciach dydaktycznych – w przypadku osób objętych nadzorem epidemiologicznym lub kwarantanną, w tym domową, z powodu podejrzenia styczności z osobą zakażoną koronawirusem lub sprawowania opieki nad małoletnim objętym nadzorem epidemiologicznym rekomenduje się, aby nieobecność studenta na zajęciach dydaktycznych uznać za usprawiedliwioną. W przypadku pracowników uczelni stosuje się interpretację zgodną z zaleceniami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
  3. Władze poszczególnych wydziałów oraz prowadzących zajęcia, proszę o monitorowanie życia akademickiego i zapobieganie wykluczeniom oraz dyskryminującym zachowaniom.

 

WAŻNE!!!

Działa infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia 800 190 590, gdzie można uzyskać informacje dotyczące postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem. Rekomenduje się bezwzględne stosowanie zasad zapobiegawczych, które istotnie wpływają na ograniczenie ryzyka zakażenia. Zaleca się sprawdzanie aktualnych informacji zamieszczanych na stronach internetowych: www.gov.pl/koronawirus oraz gis.gov.pl/aktualnosci/. Proszę także o monitorowanie ogłoszeń służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo zdrowotne.

Istotne informacje publikowane są także przez:

Ministerstwo Zdrowia:
https://www.gov.pl/web/zdrowie/co-musisz-wiedziec-o-koronawirusie

Ministerstwo Spraw Zagranicznych:

https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacja-msz-w-zwiazku-z-rozprzestrzenianiem-sie-koronawirusa

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego:

https://www.gov.pl/web/nauka/stanowisko-mnisw-w-sprawie-wyjazdow-polskich-studentow-oraz-naukowcow-do-wloch-i-przyjazdow-wloskich-studentow-oraz-naukowcow-do-polski

https://www.gov.pl/web/nauka/rekomendacja-ministra-nauki-i-szkolnictwa-wyzszego-po-posiedzeniu-zespolu-do-spraw-koordynacji-dzialan-w-systemie-szkolnictwa-wyzszego-i-nauki-w-zwiazku-z-zagrozeniem-wystapienia-covid-19

World Health Organization (WHO)
https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019

 

REKTOR

dr Andrzej ZDUNIAK

 


 

Podstawowe zasady bezpieczeństwa i higieny

 

Należy pamiętać o przestrzeganiu podstawowych zasad zapobiegawczych, które istotnie wpłyną na ograniczenie ryzyka zakażenia koronawirusem:

 

  1. Częste mycie rąk. Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekować je płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60%). Istnieje ryzyko przeniesienia wirusa z zanieczyszczonych powierzchni na rękach np. dotykając twarzy lub pocierając oczy. Dlatego częste mycie rąk zmniejsza ryzyko zakażenia.
  2. Stosowanie zasad ochrony podczas kichania i kaszlu. Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzucić chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60%). Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków, w tym wirusów. Jeśli nie przestrzega się tej zasady można łatwo zanieczyścić przedmioty, powierzchnie lub dotykane, np. przy powitaniu, osoby.
  3. Zachowanie bezpiecznej odległości. Należy zachować co najmniej 1-1,5 metr odległości z osobą, która kaszle, kicha i ma gorączkę. Gdy ktoś z chorobą układu oddechowego kaszle lub kicha, wydala pod ciśnieniem małe kropelki zawierające wirusa. Jeśli jest się zbyt blisko, można wdychać wirusa.
  4. Unikanie dotykania oczu, nosa i ust. Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Dotknięcie oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, może spowodować przeniesienie się wirusa z powierzchni na siebie.
  5. W przypadku wystąpienia gorączki, kaszlu, trudności w oddychaniu, konieczne jest zasięgnięcie pomocy medycznej – zgodnie z wytycznymi opublikowanymi na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia lub Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Objawy ze strony układu oddechowego z towarzyszącą gorączką mogą mieć wiele przyczyn np. wirusową (wirusy grypy, adenowirusy, rynowirusy, koronawirusy, wirusy paragrypy) czy bakteryjną (pałeczka Haemophilusinfluenzaea, pałeczka krztuśca, chlamydia, mykoplazama). W zależności od historii podróży oraz innych okoliczności, nowy koronawirus może być jedną z nich.
  6. W przypadku wystąpienia łagodnych objawów ze strony układu oddechowego i niepoprzedzonych podróżą do Chin i innych obszarów występowania koronawirusa należy stosować podstawowe zasady higieny oddychania oraz higieny rąk i pozostać w domu do czasu powrotu do zdrowia, jeśli to możliwe.
  7. Unikanie spożywania surowych lub niedogotowanych produktów pochodzenia zwierzęcego. Należy ostrożnie obchodzić się z surowym mięsem, mlekiem lub narządami zwierzęcymi, aby uniknąć krzyżowego zanieczyszczenia poprzez niegotowaną żywność, zgodnie z dobrymi zasadami bezpieczeństwa żywności.
  8. Ochrona siebie i innych przed zachorowaniem przez skrupulatne stosowanie się do ww. zasad.