IV Międzynarodowy Kongres Bezpieczeństwa w Toruniu

W dniach 4-6 grudnia 2019 roku w Hotelu Mercure w Toruniu odbył się IV Międzynarodowy Kongres BezpieczeństwaW trosce o bezpieczne jutro. Reminiscencje i zamierzenia organizowany przez Wyższą Szkołę Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu. Tradycyjnie już Kongres organizowany był przy pomocy i współpracy Kujawsko-Pomorskiego Samorządowego Stowarzyszenia „SALUTARIS”.

Uroczystego otwarcia Kongresu dokonał dr Andrzej ZDUNIAK – Rektor Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu. Wśród gości specjalnych byli m.in. Wicemarszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Pan Zbigniew SOSNOWSKI i JM Rektor-Komendant Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie gen. bryg. dr hab. inż. Tadeusz SZCZUREK, prof. WAT.

W imieniu wszystkich pracowników naukowych powitanie z rąk JM Rektora przyjął prof. dr hab. inż. Marian KOPCZEWSKI z Akademii Wojsk Lądowych imienia generała Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu.

Wyższą Szkołę Bezpieczeństwa reprezentowali: Prorektor ds. walidacji dr Helena MAREK, Dziekan WSS Gdańsk mgr Magdalena SZULCA, Dziekan WSS Poznań dr Sebastian NIEDZWIECKI i Prodziekan ds. jakości kształcenia WSS Poznań dr inż. Wiesław OTWINOWSKI.

Po powitaniu wszystkich zebranych gości JM REKTOR korzystając z okazji zaprosił na kolejny, jubileuszowy, V KONGRES BEZPIECZEŃSTWA, który rozpocznie się 2 grudnia 2020 roku. Tematem przewodnim kolejnej edycji Kongresu będzie szczególna rocznica obchodzona w roku 2020, a mianowicie 100 rocznica Bitwy Warszawskiej. W ramach Kongresu będziemy starali się spojrzeć na 100 lat od tamtej bitwy z perspektywy naszych doświadczeń i dnia współczesnego, czyli jak elementy wówczas funkcjonujące ewaluowały przez 100 lat istnienia RP i jak wyglądają dzisiaj – poczynając od samoobrony po wojska artyleryjskie i działanie władz samorządowych – dodał JM Rektor.

Następnie głos zabrał dr Andrzej POTOCZEK, Prezes Kujawsko-Pomorskiego Samorządowego Stowarzyszenia „SALUTARIS”, który w imieniu Stowarzyszenia powitał raz jeszcze wszystkich uczestników Kongresu i wyraził zadowolenie z udziału licznego grona przedstawicieli środowiska samorządowego.

W imieniu Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Piotra CAŁBECKIEGO, gości powitał również Wicemarszałek Województwa Pan Zbigniew SOSNOWSKI, dziękując za organizację Kongresu i życząc owocnych obrad.

Bezpieczeństwo jakkolwiek byśmy go nie rozumieli jest zawsze bardzo ważne.  W płaszczyźnie aksjologicznej bezpieczeństwo sprowadza się do 2 podstawowych rzeczy – jest to bezpieczeństwo personalne i bezpieczeństwo personalistyczne. Ma podwójny wymiar, bo zawsze chodzi o bezpieczeństwo pojedynczego człowieka i możliwość permanentnego rozwoju człowieka i osiąganie przez niego pełni doskonałości i możliwości w wymiarze indywidualnym i społecznym. Temu Kongresowi, ta idea, przyświeca od samego początku i jest kontynuowana. Cieszę się, że Kongres się rozwija. – dodał, witając przybyłych gości, ks. dr hab. Mirosław MICHALSKI, prof. ChAT.

Obrady w sesji plenarnej, której przewodniczyli dr hab. Marek DELONG, prof. PRz, dr hab. Daniel KUCHAREK, prof. LAW, poprzedził wykład inauguracyjny, który wygłosił prof. dr hab. inż. Marian KOPCZEWSKI pt. Współczesne zagrożenia militarne obiektów infrastruktury krytycznej RP.

Program Kongresu odzwierciedlił potrzebę integralnego podejścia do bezpieczeństwa w jego wielorakich aspektach. Dokonano pewnej reminiscencji w stosunku do historii, podsumowując dotychczasowe wydarzenia i przedstawiając aktualne spojrzenie na bezpieczeństwo zarówno w wymiarze lokalnym, jak i globalnym. Po raz kolejny uczestnicy Kongresu obradowali w sesjach tematycznych dotyczących szeroko rozumianego bezpieczeństwa, jak i w panelach: samorządowo-klimatycznym i wodnym.

Sekretariat konferencji reprezentowali: mgr Justyna DĘBOWSKA i mgr Marcin WALIGÓRSKI.

Dziękujemy wszystkim prelegentom za aktywne uczestnictwo i serdecznie zapraszamy na kolejną ucztę naukową.