Uroczyste obchody 80. rocznicy radzieckiej agresji na Polskę

80. rocznica radzieckiej agresji na Polskę stała się okazją do zorganizowania przez włodarzy miasta Bartoszyce oraz przedstawicieli instytucji oświatowych, dwóch wyjątkowych wydarzeń, które miały na celu przypomnieć lokalnej ludności tę tragiczna w dziejach Polski datę 17 września 1939 r.

Pierwszym z wydarzeń było otwarcie wystawy pt. “Wojna niczego nie rozwiązuje: przeciwnie, sprawia, że wszystko staje się jeszcze trudniejsze” w Powiatowym Centrum Rozwoju Edukacji w Bartoszycach. Organizatorka wystawy Pani Ewa PISARSKA zdradziła, że wystawa ma charakter narracyjny i pokazuje różne aspekty wojny – polityczny, militarny i społeczny oraz wpisuje się w podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2019/2020 tj. wychowanie do wartości przez kształtowanie postaw obywatelskich i patriotycznych. Na wystawie prezentowane są eksponaty wypożyczone od stowarzyszeń “Rosenthal” i “Odkrywcy” działających na terenie powiatu bartoszyckiego oraz ze zbiorów prywatnych pani Elżbiety PILIPIUK. Obrazy na wystawie pochodzą z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bartoszycach. Podczas otwarcia wystawy Warmińsko-Mazurski Wicekurator Oświaty w Olsztynie pan Wojciech CYBULSKI wręczył powierzenia doradcom metodycznym Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli z Bartoszyc i Kętrzyna. W uroczystym nadaniu powierzeń udział brała także mgr Izabela KUROWICKA – Kierownik biblioteki i spraw studenckich.

       

Drugie z wydarzeń, konferencję pt. „17 września 1939 — czy można było zmienić bieg historii?” zorganizowało Starostwo Powiatowe w Bartoszycach.  Uroczystość rozpoczęła msza święta w kościele pw. św. Jana Ewangelisty i Matki Boskiej Częstochowskiej, a dalsza jej część odbyła się w sali konferencyjnej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Podczas uroczystego otwarcia, w patriotycznym programie artystycznym, wystąpiły dzieci z Przedszkola Publicznego nr 9 w Bartoszycach. Zgromadzonych gości przywitał i w tematykę spotkania wprowadził Starosta bartoszycki Pan Jan Zbigniew NADOLNY. Po tym odznaczono Krzyżem Sybiraka Panią Józefę PARSZUTO oraz Pana Wiktora BUTWIŁO, członków Związku Sybiraków.

Część naukową poprowadzili Pan dr hab. Karol SACEWICZ – naczelnik Delegatury IPN w Olsztynie, który przedstawił referat
pt. „Stosunki polsko-sowieckie przed 17 września 1939 r.” oraz Pan Michał OSTAPIUK, historyk Delegatury IPN w Olsztynie, wypowiadający się nt. „Północno-wschodnich kresów II Rzeczypospolitej wobec sowieckiej agresji”. Radca prawny bartoszyckiego starostwa Pan Andrzej DRAMIŃSKI opowiedział natomiast o prawnych aspektach sowieckiej agresji na Polskę wygłaszając prelekcję pt. „Finis Poloniae – prawne aspekty rozkazu Marszałka Edwarda Rydza Śmigłego – „Z Bolszewikami nie walczyć…”. Najbardziej wzruszająca była jednak ostatnia tego dnia opowieść – opowieść z czasów dzieciństwa Pani Celiny WISZNIEWSKIEJ, która w wieku trzech lat została wraz z rodziną deportowana na Syberię. W konferencji wzięli udział także rekonstruktorzy z Grupy Historycznej Guttstadt z Dobrego Miasta, których wspierał zaprzyjaźniony z naszym Wydziałem Pan Leszek MACKIEL, bartoszycki miłośnik historii. Wyższą Szkołę Bezpieczeństwa reprezentowała w tym wydarzeniu mgr Angelika MAĆKOWSKA – Kierownik promocji i kontaktów z otoczeniem.

 

Zdjęcia pozyskane ze stron http://nowiny24.net oraz http://bartoszyce.wm.pl/