Debata Oxfordzka w Giżycku – V edycja

Debata Oxfordzka w Giżycku – V edycja

W piątek 14 lutego, w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Giżycku odbył się pierwszy etap V Debaty Oxfordzkiej, organizowanej przez Wydział Nauk Społecznych Giżycku wspólnie z Wydziałem Nauk Społecznych w Bartoszycach. Jest to już piąta edycja debaty, tak więc śmiało można stwierdzić, iż niniejsze wydarzenie stało się już naszą tradycją.

Czteroosobowe drużyny wystawiły trzy szkoły ponadgimnazjalne: Zespół Szkół nr 1 im. Jędrzeja Śniadeckiego w Ełku, Zespół Szkół Zawodowych im. Gen. Józefa Bema w Węgorzewie oraz gospodarze, I Liceum Ogólnokształcące im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Giżycku.

Nad przebiegiem debaty czuwał Marszałek: Marta POLAK – studentka I roku Psychologii. Sekretarz – Pani Sylwia WISZOWATY – studentka I roku studiów podyplomowych Zarządzanie Bezpieczeństwem Państwa. Całość debaty oceniało Jury w składzie: Ewa JENEK-DUDAR – studentka III roku Psychologii oraz Edyta ROMEJKO i Paweł DZIK – studenci I roku studiów podyplomowych Zarządzanie Bezpieczeństwem Państwa, natomiast wszelkie niejasności rozstrzygał Ekspert: Grzegorz PIETRUSIEWICZ – student I roku studiów podyplomowych Zarządzanie Bezpieczeństwem Państwa.

W Debacie Oxfordzkiej zawsze dochodzi do starcia między dwiema przeciwstawnymi stronami nazywanymi „Propozycją” i „Opozycją”. Dyskusja przebiega nad konkretną tezą, wybieraną w drodze losowania. Mówcy każdej ze stron zabierają głos naprzemiennie, przekonując do swojego stanowiska oponentów, publiczność i przede wszystkim jury.

Debata Oxfordzka w Giżycku – V edycja

Debata Oxfordzka w Giżycku – V edycja

Debata Oxfordzka w Giżycku – V edycja

W pierwszym etapie turnieju drużyny zmagały się z następującymi tezami:

  • Rozwój technologii ma olbrzymi wpływ na jakość środowiska naturalnego;
  • Temat ekologii jest przereklamowany;
  • Media społecznościowe szkodą komunikacji międzyludzkiej.

Podczas eliminacji odbyły się trzy rozgrywki w których zmierzyły się drużyny w systemie „każdy z każdym”. Kolejne starcia oceniali jurorzy przyznając poszczególnym drużynom odpowiednią ilość punktów. Po zakończeniu rozgrywek i podsumowaniu punktacji przez Eksperta, został ogłoszony werdykt:

  1. I Liceum Ogólnokształcące im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Giżycku – 36 pkt.
  2. Zespół Szkół Zawodowych im. Gen. Józefa Bema w Węgorzewie – 31 pkt.
  3. Zespół Szkół nr 1 im. Jędrzeja Śniadeckiego w Ełku – 16 pkt

Do półfinału, który odbędzie się 05.03.2020 r. w Galinach, przechodzą dwie drużyny z największą ilością punktów. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy powodzenia w dalszych zmaganiach.