Chcemy spełnić marzenie Michała! Możemy zrobić to razem

Drodzy studenci, absolwenci, partnerzy i sympatycy naszej Uczelni!

 

Dzisiaj będziemy apelowali do Waszych dobrych serc. Wiele razy pokazaliście, jak solidarność i współpraca może ratować zdrowie i życie drugiej osoby. Być może wielu z Was zna Michała Czmura – naszego absolwenta studiów I stopnia – a obecnie studenta magisterium na kierunku Bezpieczeństwo Narodowe. Jeśli jednak nie wiecie o kim mowa, przeczytajcie poniższą historię. To bardzo bolesne doświadczenia Michała, które jednak wcale nie muszą przekreślać szansy na Jego sprawne funkcjonowanie, poruszanie się i życie.

Image module
Image module

Michał marzy o wózku inwalidzkim, takim z prawdziwego zdarzenia. Elektryczny skuter inwalidzki to dla niego szansa na pozostanie aktywnym zawodowo, na realizację studiów, jego pasji i zainteresowań, a także na większą samodzielność i niezależność.

Dr Anna Stoppel, wykładowca naszej Uczelni i absolwent WSB – Stanisław Szafran, kolega Michała – którzy szefują Fundacji Polska Hybryda – wyszli z inicjatywą zakupienia wózka ze środków Fundacji. Poszukują sponsorów, a także każdej chętnej, dobrej duszy która chciałaby dokonać nawet najmniejszej wpłaty na ten cel, tym samym przyczyniając się do szybszej realizacji tego marzenia. Na końcu artykułu znajdą Państwo konto Fundacji, na które można dokonywać wpłat z dopiskiem „wózek dla Michała”. Część środków już jest, ale to ogromny wydatek, stąd prośba o wsparcie.

Michał urodził się 27 sierpnia 1981 roku w Warszawie, w bardzo burzliwym dla Polski okresie. Wychowywał się w ulubionej przez niego warszawskiej dzielnicy Rembertów. Tam ukończył Szkołę Podstawową nr 207 i rozpoczął naukę w miejscowym liceum ogólnokształcącym. Z powodu wyjazdu wraz z rodzicami do Stanów Zjednoczonych naukę przerwał. W USA uczęszczał do Jefferson Davis High School w Montgomery – stolicy stanu Alabama, dzięki czemu miał okazję poznać język angielski w odmianie amerykańskiej.

Po powrocie do Polski w 1999 roku kontynuował naukę w warszawskim Liceum Ogólnokształcącym im. Agnieszki Osieckiej na Saskiej Kępie, w której to szkole zdał egzamin maturalny w 2001 roku. Po maturze, zamiłowany w historii rozpoczął studia historyczne, które niestety przerwał tragiczny wypadek.

9 sierpnia 2004 roku został potrącony przez samochód na jednej z głównych ulic w Warszawie. Jego stan po wypadku lekarze ocenili na 3-4 stopnie w 16 stopniowej skali Glasgow, co oznaczało stan bardzo krytyczny. Na szczęście silny organizm pozwolił mu przeżyć. Po miesiącu bez przytomności spędzonym po tracheotomii pod respiratorem w Wojskowym Szpitalu Klinicznym w Warszawie został przeniesiony do „Kliniki Wybudzeń” profesora Talara w Bydgoszczy w tamtejszym szpitalu miejskim.

Przytomność odzyskał 27 sierpnia 2004 roku. Dzień ten traktuje jako dzień ponownych narodzin. Poważne uszkodzenia w obrębie czaszki spowodowały niedowład czterokończynowy. Dzięki ciężkiej pracy nad sobą i terapii w różnych ośrodkach po pięciu latach spędzonych na wózku inwalidzkim w 2009 roku rozpoczął chodzenie przy pomocy kul. Niestety mimo dalszych ćwiczeń pełnej sprawności nie udało się odzyskać z powodu uszkodzenia ośrodka równowagi. Komisja do spraw orzekania niepełnosprawności uznała go za osobę trwale niepełnosprawną o znacznym (czyli najwyższym) stopniu niepełnosprawności.

Image module

W międzyczasie odkrył w sobie zamiłowanie do fotografii. W 2011 roku zdobył dyplom technika fotografii i zaczął prowadzić swoją stronę poświęconą fotografii, głównie architekturze starej Warszawy  (https://czmurek.com/). Udało mu się utrwalić szereg zapomnianych warszawskich budynków, po których obecnie nie ma już śladu. Jego fotografie były wykorzystywane przez warszawskie czasopisma oraz warszawskiego konserwatora zabytków.

W 2009 roku zamieszkał wraz z rodzicami w wielkopolskim Witkowie. Mimo poważnej niepełnosprawności rozpoczął w 2010 roku pracę w Klubie 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego na stanowisku młodszego instruktora, a następnie instruktora. W 2016 roku podjął studia w Wyższej Szkole Bezpieczeństwa w Poznaniu zdobywając dyplom licencjata w 2019 roku.  Za pracę licencjacką na temat:  „Specyfika działań Wojsk Obrony Terytorialnej na obszarze województwa wielkopolskiego” został wyróżniony przez rektora Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa.

Po ukończeniu studiów licencjackich postanowił kontynuować naukę na studiach magisterskich. Obecnie jest już na 4 semestrze tych studiów na kierunku Bezpieczeństwo Narodowe. 27 października 2019 roku urodził mu się synek – Stefan Michał.

Zastanawiałaś/zastanawiałeś się, jakie są Twoje marzenia? Dom, piękny ogród, wakacje, awans zawodowy? Michał chciałby tylko móc się sprawniej poruszać. I my możemy mu w tym pomóc!

 

Jeśli chcesz i możesz pomóc Michałowi razem z Nami, poniżej podajemy dane do wpłat:

Fundacja Polska Hybryda

Nr konta: 29 1090 1115 0000 0001 4222 1339

Z dopiskiem: „wózek dla Michała”.