Praca w Unii Europejskiej – gdzie najlepiej rozwijać karierę?

 Naszym zadaniem, gdy interesuje nas ścieżka kariery międzynarodowej, jest podjąć właściwą decyzję – właściwe miejsce według tego, kim planujemy zostać. Trudny to krok, prawda?

Czy tego chcemy, czy nie, każdy kraj Unii Europejskiej oferuje różne warunki pracy i rozwoju zawodowego. Jest to zależne od popytu na konkretnych specjalistów, od infrastruktury gospodarczej, lecz i innych czynników.

 

Inżynier, architekt, językoznawca, student – warunki rozwoju w Unii

Zadajmy więc pytanie: gdzie poszukuje się pracowników w Unii? Najprostsza na to odpowiedź to: wszędzie, lecz profesje i szanse rozwoju czasem pozostawiają wiele do czynienia. Zacznijmy jednak po kolei.

Zawód niespecjalistyczny nigdy nie da Ci gwarancji rozwoju karierowego gdziekolwiek; natura takiego zawodu, jak choćby opiekunka dla dziecka czy pracownik ochrony (muzeum, lotniska), raczej nie wiąże się z podnoszeniem kwalifikacji i ciągłym zdobywaniem nowej wiedzy. Parając się taką branżą, musisz raczej dobierać miejsce pracy pod kątem standardów życia i własnych upodobań. Plus jest taki, że zdecydowanie łatwiej znaleźć zatrudnienie za granicą właśnie na takich stanowiskach, niż tych wymagających wysokich kwalifikacji.

Zawód specjalistyczny da Ci z kolei przewagę na rynku pracy, który stale poszerza kadry ekspertów w branży. Państwa unijne, tak jak rozwinięte na innych kontynentach, pożądają wykwalifikowanych pracowników stawiających na rozwój zawodowy, choć tu zdobycie pracy jest trudniejsze ze względu na rodzimą konkurencję.

Jakie zawody mają spore szanse za granicą?

Każdy kraj Unii doceni Cię inaczej, zależnie od danego rynku pracy, zawodu, w jakim się specjalizujesz bądź w kierunku którego pobierasz naukę. Z pewnością inne warunki rozwoju będą proponowane dla specjalisty niż dla początkującego pracownika. Najwięcej zależy jednak od zapotrzebowania danego państwa i otwartości na profesjonalistów innych narodowości.

Oto kilka przykładów, w jakich zawodach, gdzie można dobrze się odnaleźć:

 1. Lekarz – tu idealnym wyborem jest Holandia, której bardzo wysokie pensje i warunki pracy czynią z niej raj dla lekarzy. Dodatkowo lekarz w Holandii pracuje krótsze zmiany – z większym przywilejem urlopów.
 2. Prawnik – tak Francja i Niemcy, jak i ponownie Holandia zaoferują najlepsze warunki rozwoju zawodowego w podyplomowych szkołach prawniczych, a także dobre stawki i szereg benefitów. Oczywiście niezbędne jest świetne porozumiewanie się językiem państwa.
 3. Architekt – tutaj żyznym polem do pracy i rozwoju okaże się Norwegia. Stawki dla architektów są tam jednymi z najwyższych, szkół i etatów nie brakuje, zaś architekci norwescy cenią sobie ogromną dozę autonomii w pracy.
 4. Językoznawca – czy to należąca do Europejskiego Obszaru Gospodarczego Islandia, czy malownicza Irlandia – lingwiści mogą liczyć na szerokie pole do rozwoju oraz stałą pracę z atrakcyjnym wynagrodzeniem właśnie w krajach turystycznych. Również kraje o prężnym sektorze eksportowym, takie, jak Niemcy, poszukują lingwistów wszelkiej maści.
 5. Inżynier – ta branża jest rozumiana bardzo szeroko i nie kto inny niż Niemcy wychodzi naprzeciw wszystkim jej obliczom. Inżynierowie czy w sektorach biomedycznych, czy technicznych (choćby samochodowych) otrzymają tam godne warunki pracy i rozwoju wraz z pensjami zbijającymi każdą konkurencję.

Warto też pamiętać o możliwościach pracy naukowej na terenie UE – wszelkie opcje stażu czy ukierunkowanego rozwoju naukowego prezentowane są przez konkretne instytucje i agencje UE. Po więcej informacji na temat proponowanych stanowisk, stażów i warunków, na jakich są oferowane, warto zajrzeć na oficjalne strony Unii Europejskiej poświęcone listom ofert pracy w krajach członkowskich.

Prawo do pracy na terenie Unii Europejskiej

Choć kraje członkowskie generalnie nie nakładają na obywateli polskich żadnych obostrzeń dot. pracy za granicą, dając pełną swobodę podjęcia w nich kariery na zasadzie wizy bądź statusu studenta, sytuacja imigracyjna w niektórych jest nieco skomplikowana i nakłada pewne ograniczenia.

Na dzień dzisiejszy pewnym wyjątkiem od powyższych reguł jest Wielka Brytania. Brexit wprowadził wiele zmian dot. imigracji, a nawet ściślej: pracy na terenie wyspy. Choć jako Polak, do 1 stycznia 2021 roku nie potrzebujesz paszportu, a jedynie dowód osobisty, by wkroczyć na teren Wielkiej Brytanii.

Aby pracować na wyspie przez czas przekraczający datę 1 stycznia 2021 roku, potrzebna Ci będzie nie tylko wiza, lecz i paszport, a także dalsze uprawnienia, takie jak przynajmniej jedno z poniższych:

 • Status osoby pracującej i samodzielnej na terenie WB (włączywszy w to zdolność majątkową do utrzymania siebie i członków rodziny)
 • Status studenta bądź osoby odbywającej szkolenie (włączywszy w to zdolność majątkową do utrzymania siebie i członków rodziny)
 • Status małżeństwa z zarejestrowanym obywatelem WB
 • Status członka rodziny osoby osiedlonej (wymaga to przeniesienia się na teren WB przed terminem 1 stycznia 2021 roku)
 • Status osoby osiedlonej

Możliwe jest, iż po wspomnianym terminie WB wejdzie w “system punktowy”, na podstawie którego oceniać będzie których zawodów brakuje i kto spoza wysp starać się będzie mógł o przyjęcie.

Warunki podjęcia pracy i rozwoju karierowego na wyspach mogą jeszcze ulec zmianom. Poniżej znajdziesz przydatny w tym temacie materiał:

https://londyn.msz.gov.pl/pl/brexit/najczesciej_zadawane_pytania/

Jak szukać pracy w Unii Europejskiej – perspektywa ucznia

Jakkolwiek rozwój kariery dla już wykwalifikowanego pracownika jest w Unii wspierany przez dość prosty proces aplikacji zdalnej i różne programy unijne, tak uczeń, student czy świeżo upieczony absolwent powinien wykorzystać narzędzia takie, jak:

 1. Programy stażowe i naukowe – podejmowane w instytucjach oraz agencjach UE, a także na zasadzie przyjęć lub wymian szkolnych i studenckich. Ponownie, tutaj znajdziesz propozycje pracy i rozwoju ze wsparciem unijnym: https://epso.europa.eu/job-opportunities_pl
 2. Wymiany uczniowskie – zabiegaj o nie w placówkach szkolnych czy studenckich, pytaj o obecne programy i plany karierowe. Nie ograniczaj się do własnej placówki – podsonduj te zagraniczne i wejdź z nimi w kontakt!
 3. Programy unijne – choćby takie, jak EURES. Dzięki nim nie tylko przeniesiesz swoją karierę za granicę bez dokuczliwych formalności i obostrzeń, lecz i otrzymasz pełne wsparcie rozwojowe w postaci szkoleń, stażów, kursów, a nawet etatu w wymarzonej branży. Tutaj znajdziesz więcej informacji na temat EURES-u oraz innych programów unijnych: https://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=1160&langId=pl
 4. Europass – dokument kompilujący Twoje dane, kwalifikacje, ukończone szkoły i kierunek zawodowy. Europass honorowany jest na terenie UE, zaś w jego skład wchodzą:
  • CV
  • Paszport Językowy
  • Mobilność
  • Suplement do Dyplomu
  • Suplement do Dyplomu Potwierdzający Kwalifikacje Zawodowe

Europass stanowi Twoją wizytówkę w krajach Unii, pozwalając pracodawcom ocenić Twoje kompetencje i zaproponować nabór. Po wypełnieniu Europassu, pracodawcy otrzymają dostęp do zawartych w nim danych i odszukają Cię w indeksie.

Jeśli marzy Ci się zobaczenie większego kawałka świata i podjęcie pracy w jednym z państw członkowskich, Unia Europejska daje spore możliwości karierowego rozkwitu. Przy odpowiednim przygotowaniu językowym i wykształceniu masz szansę spróbować realizować się w zawodzie międzynarodowo. Powodzenia!

Sprawdź więcej porad na temat pracy i rekrutacji, a także aktualne oferty na portalu Aplikuj.pl

Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się z Akademickim Biurem Karier i Rozwoju w Wyższej Szkole Bezpieczeństwa! 
KLIKNIJ