Zespół Szkół Leśnych i Ekologicznych w Brynku nowym partnerem gliwickiego wydziału

Czy można wyobrazić sobie edukację prowadzoną w przepięknym parku, w centrum którego stoi dostojny pałac pełen kunsztownych ozdób architektonicznych z licznymi oknami i obszernym podjazdem? Słońce miga swymi promieniami pomiędzy gałęziami drzew i krzewów, a z oddali dochodzą odgłosy różnorodnego leśnego życia. O dziwo, nie są to fantazje rozmarzonego ucznia, lecz faktyczny krajobraz Brynka. W tej małej miejscowości, rozciągającej się w połowie drogi między Tarnowskimi Górami a Lublińcem, mieści się Zespół Szkół Leśnych i Ekologicznych im. S. Morawskiego – szkoła pod auspicjami Ministerstwa Środowiska.

To kolejna placówka szkolna, z którą 11.10.2019r. Wydział Studiów Społecznych w Gliwicach Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu podpisał porozumienie o współpracy. Zaistniała umowa to nie tylko papierowy dokument, ale szereg możliwości, z których mogą korzystać zarówno uczniowie, jak i studenci. Jest to także element wzajemnej promocji umożliwiający poszerzenie oferty dydaktyczno–naukowej zarówno ZSLiE, jak też dla studentów czy wykładowców podejmującym chociażby wysiłek badawczy środowiska szkolnego. Tym razem wydarzenie to było bezprecedensowe. Do porozumienia doszło w trakcie odświętnej akademii z okazji Dnia Edukacji Narodowej, na którą zaproszone zostały władze WSB w Gliwicach. W uroczystości wzięli także udział przedstawiciele szeroko rozumianego środowiska leśnego, a także reprezentanci służb mundurowych.

Jeśli dodać do tego, że całe spotkanie odbywało się w paradnej sali malowniczego pałacu von Donnersmarck z linii bytomsko-siemianowickiej, przebudowanego w stylu  eklektycznym z elementami neobaroku, można wtedy spróbować wyobrazić sobie ów podniosły nastrój tegoż wydarzenia. Łatwo można było się rozeznać, iż tamtejsza młodzież żyje i chłonie klimat przepełniony kilkudziesięcioletnią tradycją życia przepełnionego leśnym tchnieniem.

Dobrze jest podtrzymywać tradycje, choć trudno je nieraz budować, a wymaga to wieloletniej pracy. To zadanie, które także kultywuje Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa. Można mieć zatem nadzieję, że dzięki podpisanemu porozumieniu i rozwinięciu obopólnych kontaktów klimat tradycji w szeroko rozumianym kształtowaniu kultury organizacji udzieli się obu instytucjom. Podniosły nastrój tego wydarzenia ciągle gdzieś trwa, teraz kolej na obopólną współpracę, chociażby w zakresie promowania aktywności ekologicznej.

(MK)