Zajęcia terenowe w Laboratorium Kryminalistycznym Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu

17 stycznia 2018 roku pod przewodnictwem Pana Sebastiana Banaszaka grupa stacjonarna psychologii kryminalistyczno – śledczej Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa w Poznaniu udała się do laboratorium kryminalistycznego KWP w ramach zajęć terenowych z przedmiotu Metodyka kryminalistyczna.

Po zebraniu się całej grupy liczącej trochę ponad 20 osób zostaliśmy wprowadzeni do pomieszczenia, w którym wysłuchaliśmy interesujących wykładów o tematyce poruszającej zakres pracy laboratorium kryminalistyki.

Na wstępie usłyszeliśmy czym ogólnie jest kryminalistyka i jakie są jej dziedziny. Omówiliśmy proces oględzin miejsca, rzeczy oraz zwłok, a także zasady jakimi się trzeba kierować podczas tej czynności procesowej. Zostaliśmy uświadomieni, że to, co widzimy na filmach nie ma tak wiele wspólnego z rzeczywistością. Poznaliśmy wiele ciekawostek, które były nam dotąd nieznane, a także zapoznaliśmy się z technikami wykrywania śladów biologicznych.

Następnie wykład skierowany został na konkretne dziedziny kryminalistyki: daktyloskopię, badanie śladów biologicznych, balistykę.Niezwykle interesujące były zajęcia dotyczące balistyki i różnego rodzaju broni, podczas których mogliśmy obejrzeć, dotknąć, przeładować i wystrzelić z różnego rodzaju pistoletów i rewolwerów (oczywiście nienaładowanych). Została nam zaprezentowana broń przerabiana przez przestępców, a także takia, która była własnoręcznie skonstruowane.

Kolejnym tematem były ślady biologiczne i substancje nielegalne. Mieliśmy możliwość posłuchać ciekawego wykładu dotyczącego narkotyków, dopalaczy oraz alkoholu. Były to aspekty poruszane już na zajęciach, jednak tutaj mieliśmy możliwość zobaczyć na żywo różnego rodzaju substancje nielegalne oraz poznać ich niektóre specyficzne zapachy. Usłyszeliśmy o testach, które pozwalają wykryć to co nielegalne w naszym organizmie.

Ostatnim aspektem zajęć było przejście do laboratorium daktyloskopii AFIS (Automated Fingerprint Identification System – Automatyczny System Identyfikacji Daktyloskopijnej). Po wysłuchaniu historii o początkach używania odbitek palców do identyfikacji tożsamości, zostały nam zaprezentowane procedury postępowania z dowodami daktyloskopijnymi oraz cechy odbitek linii papilarnych.

Dzięki tym zajęciom mieliśmy możliwość zobaczyć miejsca, które dla innych ludzi są niedostępne. Zweryfikowaliśmy naszą wiedzę i wyobrażenia pochodzące z seriali o tematyce kryminalnej. Wiedza poparta takiego rodzaju wyjściami tematycznymi pozostaje w pamięci na dłużej.