Dzień Otwarty w Wydziale Studiów Społecznych Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa

Dzień Otwarty Wydziału Studiów Społecznych Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa, zorganizowany 8 Lutego, spotkał się z ogromnym zainteresowaniem maturzystów z całej Wielkopolski, którzy w liczbie blisko 300 osób szczelnie wypełnili sale budynku przy ul. Strusia 12. Gościliśmy uczniów zarówno szkół poznańskich (Zespół Szkół Geodezyjno-Drogowych, Zespół Szkół Zawodowych nr 6 im. J. Lelewela, Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego, XX Liceum Ogólnokształcące, XXXIII Liceum Ogólnokształcące, Liceum Ogólnokształcące im. Kossaka, jak również kadetów ze Szkoły Aspirantów PSP), jak również klasy mundurowe spoza Poznania:  z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Gen. Dr R. Abrahama z Wrześni czy Zespołu Szkół im. Kopernika  w Koninie.
W opinii uczniów program wydarzenia był niezwykle urozmaicony i w efekcie budził dużą ciekawość. W istocie było w czym wybierać: od warsztatów psychologicznych („Poznaj siebie- 3 stany ego”), przeprowadzonych przez Poznański Ośrodek Psychoterapii „Poznańska Atmosfera”, poprzez wykłady i spotkania autorskie („Zagrożenia asymetryczne i hybrydowe” S. Szafrana, „Symbolika organizacji neonazistowskich” dr. S. Ozdyka), prelekcje w ramach Akademii Krokodyla poprowadzone przez Wojewódzką Inspekcję Ruchu Drogowego (G. Rutkiewicz), wystąpienia studentów Koła Naukowego „Sofia” (D. Pohl, Depresje i samobójstwa wśród młodzieży”, E. Ciesielska, „Rola motywacji w pracy psychologa”) aż po sportową prezentację mistrzowskich drużyn w lacrosse- Hussars Ladies ( A. Walas) i Poznań Hussars, którzy przedstawili tajniki gry w lacrosse.

Furrorę wzbudziły dwa dynamiczne pokazy, które dostarczyły ogromnej dawki emocji: pokaz sztuk walk Międzynarodowej Federacji Ju-Jitsu oraz pokaz służby więziennej z Rawicza. Pod ciężarem padających na maty ciał zawodników uginała się podłoga, oczy szeroko otwierały się ze zdumienia w obliczu tak wysokich umiejętności, podobnie zresztą było w momencie prezentowania „żółwia” przez więzienników. Ogromne kolejki ustawiały się również do stoisk naszych partnerów
ze służb mundurowych: Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu oraz Wojskowej Komendy Uzupełnień w Poznaniu. Policjanci prezentowali umundurowanie, różne rodzaje uzbrojenia i wielu uczniów miało niepowtarzalną okazję dotknięcia i dowiedzenia się wielu interesujących faktów nt. broni, a także przyszłej kariery zawodowej.

Podczas Drzwi Otwartych odbywały się również warsztaty z zakresu doradztwa edukacyjno-zawodowego, prowadzone przez mgr Katarzynę Stachowiak. Pierwszy warsztat, pt. „Projekt kariery – mój wybór, moja przyszłość”, dotyczył świadomego wyboru zawodu i ścieżki kształcenia uczniów pod kątem jego dopasowania do predyspozycji zawodowych, wybranych celów oraz oczekiwań względem przyszłej pracy. Rozmowa odnosiła się także do rodzajów karier zawodowych, trendów na obecnym rynku pracy, sytuacji osób młodych szukających zatrudnienia oraz źródeł informacyjnych dotyczących specyfiki zawodów oraz aktualnej oferty edukacyjnej.

Kolejne warsztat, pt. „Pogotowie CV, czyli wskazówki jak napisać życiorys zawodowy” koncentrował się na zagadnieniu tworzenia profesjonalnych dokumentów aplikacyjnych. Uczniowie dowiedzieli się jakie informacje mogą zamieścić w swoim życiorysie zawodowym, jaki rodzaj CV wybrać, co sprawić by dokument był atrakcyjny graficznie oraz jakich błędów unikać.

Żywa dyskusja, zadawanie pytań i dzielenie się swoimi doświadczeniami przez uczniów oraz nauczycieli, sprawiły się, że były to bardzo owocne spotkania.