II Festyn Bezpieczeństwa

W ubiegłą sobotę, 11 maja 2019 r., Wydział Studiów Społecznych w Poznaniu po raz kolejny zorganizował imprezę plenerową, podczas której można było nie tylko stanąć oko w oko z pracownikami instytucji dbających o nasze bezpieczeństwo, ale także, albo przede wszystkim- doskonale się bawić!

Początek był niezwykle dynamiczny i wybuchowy, ponieważ grupa realizacyjna z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu pokazała nam dwie akcje pościgowe za przestępcami, podczas których nie obyło się bez strzałów i pisku hamulców aut jadących na sygnale. Później napięcie już tylko rosło. Od dźwięków strzałów i pisku hamulców przeszliśmy swobodnie do rytmu polki, kujawiaka i krakowiaka- p. Marta Strzelewicz fantastycznie poprowadziła wraz z koleżankami z III roku pedagogiki warsztaty taneczno-ruchowe dla dzieci i dorosłych, udowadniając, że poczucie rytmu idzie w parze z radością życia. Tanecznym krokiem można było od razu przejść z warsztatów do stoisk naszych partnerów:

Wydziałów Prewencji i Wydziału Kadr Komendy Wojewódzkiej i Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu, które prezentowały dzieciom i dorosłym możliwości, jakie kryje w sobie m.in. mobilny komisariat, radiowóz T6, pokazały uzbrojenie strzelców, a także materiały
z zakresu profilaktyki (dot. przemocy i cyberprzemocy, bezpiecznego życia seniorów)
i zachęcały do wstępowania w szeregi policji; nie zabrakło też upominków z sierżantem Pyrkiem dla najmłodszych;

Wojskowej Komendy Uzupełnień w Poznaniu, która zachęcała do pracy w swojej instytucji

Patrolu Saperskiego ze specjalistycznym pojazdem i wyposażeniem oraz ulotkami informacyjnymi;

stoiska Szkoły Aspirantów PSP, jak zwykle świetnie zorganizowanego przez naszą absolwentkę, p. mgr Urszulę Fietz-Strychalską uhonorowaną dzień wcześniej tytułem starszego brygadiera (pułkownika): nie zabrakło wozu strażackiego wraz ze sprzętem
i pokazami doświadczeń chemicznych; na najmłodszych największe wrażenie wywarły hydronetki oraz stroje odporne na wysokie temperatury i substancje chemiczne, w których młodzi adepci pożarnictwa przypominali astronautów, a w dodatku rozdawali maskotki.

Ponadto starsi i młodsi mogli przećwiczyć na fantomach udzielanie pierwszej pomocy na stoisku zorganizowanym przez Centrum Powiadamiania Ratunkowego– umiejętność niezbędną dla każdego z nas lub też udać się obok, na stoisko Avivy, żeby poznać tajniki ubezpieczeń na życie, a w trakcie prelekcji dowiedzieć się, na czym polega m.in. zawód agenta ubezpieczeniowego. Najmłodszych amatorów militariów zapraszała do siebie Mała Armia, której reprezentantka i nasza studentka, p. Natalia Sobieralska malowała buzie w barwy wojenne i przygotowywała pamiątkowe fotografie w stroju żołnierza.

Dużym zainteresowaniem dzieci cieszyło się także stanowisko studentów SKN „Sofia”, którego przedstawiciele (Angelika Skrzypek, Edwin Borkowski, Dawid Fengler i Dawid Pohl) proponowali gry i zabawy plastyczne oraz wręczali upominki. Tuż obok Aleksandra Szymańska prowadziła warsztaty Zero waste, podczas których można było ozdobić doniczki i wysiać rośliny. Nie zabrakło też możliwości rozgrywek sportowych: Integracyjny Klub Sportowy poprowadził pod wodzą Krzysztofa Walenciaka zmagania koszykarskie sportowców pełnosprawnych i niepełnosprawnych na orliku.

Punktem kulminacyjnym Festynu był spektakl teatralny pt. „Czerwony Kapturek” przygotowany przez grupę studentów z bezpieczeństwa zdrowotnego pod przewodnictwem Magdaleny Kmieciak. Najmłodsi byli zachwyceni dekoracjami, strojami i rolami aktorów, którzy wykazali się niemałym talentem i ogromnym poczuciem humoru.

Wszystkim partnerom i studentom, którzy zadbali o to, aby program festynu obfitował w tak liczne atrakcje, gorąco dziękujemy. To dzięki Wam ten słoneczny ranek i południe były tak bezpieczne i radosne. Zapraszamy za rok!