Zajęcia terenowe WNS w Giżycku

W ramach zajęć terenowych studenci Wydziału Nauk Społecznych w Giżycku zorganizowali Debatę Oxfordzką, która odbyła się 21 kwietnia 2018 r.

Debata oxfordzka to idea oparta na chęci toczenia merytorycznych i kulturalnych sporów na argumenty, w których obie strony mają równe prawa i możliwości zaprezentowania swojego stanowiska.

 

W zajęciach brali udział studenci IV i VI semestru kierunku Bezpieczeństwo zdrowotne. W wyniku losowania wybrano sześć pięcioosobowych grup studentów, którzy stanęli do bitwy na argumenty w poniższych tematach:

  1. Zespół stresu pourazowego jest przekleństwem żołnierza powracającego z misji.
  2. Mankamentem w dziedzinie BHP jest słaby system kontroli.
  3. Szkolenia z zakresu BHP nie gwarantują bezpiecznej pracy.
  4. Nieuzasadnione wyjazdy zespołów ratowników są zmorą ratownictwa medycznego.
  5. Obciążenie psychiczne jest najczęstszym powodem wypalenia zawodowego wśród ratowników medycznych.
  6. Ratownik przed przystąpieniem do udzielenia pomocy powinien przede wszystkim zadbać o swoje bezpieczeństwo.
  7. Obowiązujące w Polsce przepisy w zakresie BHP zapewniają dobrą z poziomu ryzyka zawodowego ochronę ratowników wodnych.

 

Wszyscy studenci prezentowali silne argumenty, pewność siebie, błyskotliwość oraz dobre przygotowanie merytoryczne. Publiczność uważnie słuchała wystąpień stron. W kolejnych starciach mówcy wyłaniali nowe argumenty, a strony przeciwne odpierały je wytaczając własne interpretacje.

Do ścisłego finału przeszły dwie najlepiej prezentujące się grupy studentów, spośród których zwycięstwo odniosła drużyna w składzie:

  • Łukasz Kołodziej
  • Magdalena Małkowska
  • Grzegorz Pietrusiewicz
  • Krystyna Skwara
  • Ireneusz Tyszka

Serdeczne gratulacje dla zwycięzców i podziękowania za zaangażowanie dla wszystkich biorących udział w debacie studentów i wykładowców!

 

W dniach 12-13 maja 2018 r. odbyła się impreza rekreacyjna oraz popularno-naukowa „Weekend zdrowia” organizowana przez Wydział Nauk Społecznych w Giżycku. To wydarzenie organizowane przy udziale giżyckich studentów i wsparciu pracowników dydaktycznych i administracyjnych Wydziału. Ideą „Weekendu zdrowia” jest propagowanie zdrowego i aktywnego stylu życia oraz promocja walorów przyrodniczych i krajobrazowych Giżycka i okolic. „Weekend zdrowia” jest integracyjnym wydarzeniem skierowanym do całej giżyckiej społeczności. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem: „Dobra praktyka – wczesna profilaktyka”.

 

Pierwszy dzień imprezy, 12 maja – „Aktywna sobota”, odbył się w Lesie Miejskim w Gajewie koło Giżycka. Dla wszystkich chętnych zaplanowano zawody biegowe na dwóch trasach o długości 1,6 km oraz 5 km. Zorganizowano  również profesjonalne zabezpieczenie medyczne, pokaz sprzętu medycznego i ratowniczo-gaśniczego. Wydarzenie zakończono wspólnym ogniskiem.

Drugi dzień „Weekendu zdrowia” 13 maja – „Profilaktyczna niedziela” miał miejsce na Plaży Miejskiej w Giżycku. W tym dniu studenci przybliżali wszystkim zgromadzonym m. in. tematykę zdrowego odżywiania, udzielania pierwszej pomocy, profilaktyki chorób układu krążenia, zagrożeń zdrowotnych ratowników medycznych i służb mundurowych czy zdrowia psychicznego. Zorganizowano pokaz tańca w wykonaniu tancerzy z Giżyckiego Klubu Tańca Towarzyskiego „Czar Par”, którzy zapraszali dzieci do zabawy w naukę tańca.

 

Podziękowania należą się studentom oraz wykładowcom, a także współorganizatorom za pomoc w organizacji „Weekendu Zdrowia”. Wśród nich na wyróżnienie zasługują: Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej w Giżycku, Nadleśnictwo Giżycko, MOSiR Giżycko, Stowarzyszenie Promocji Tańca „Lecdance” w Giżycku, Żegluga Mazurska w Giżycku.