IV edycja Debaty Oksfordzkiej w Giżycku

W piątek 8 marca aula I LO w Giżycku gościła uczniów szkół ponadgimnazjalnych, którzy starli się na argumenty w pierwszym etapie IV edycji Debaty Oksfordzkiej, organizowanej przez Wydział Nauk Społecznych w Giżycku. Swoje czteroosobowe drużyny wystawiły trzy szkoły z naszego regionu: I Liceum Ogólnokształcące im. W. Kętrzyńskiego w Giżycku, Zespół Szkół Elektronicznych i Informatycznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Giżycku oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących w Wydminach.

Każda drużyna miała okazję zaprezentować się dwukrotnie, dyskutując z oponentami na jedną z wylosowanych tez: „Bogaci
są ślepi na biedę”, „Internet niesie za sobą więcej niebezpieczeństw niż korzyści” oraz „W dobie powszechnej cyfryzacji, książki stają się przestarzałe”. Wszystkie grupy prezentowały silne argumenty, pewność siebie, błyskotliwość oraz dobre przygotowanie merytoryczne. Zwyciężyła drużyna z Zespołu Szkół Elektronicznych i Informatycznych, a drugie miejsce zajęła reprezentacja
I Liceum Ogólnokształcącego. I to te dwie szkoły zmierzą się ze zwycięzcami starcia z Bartoszyc w kolejnym etapie debaty, który będzie miał miejsce już 22 marca w Bartoszycach.

Celem debaty oksfordzkiej jest doskonalenie umiejętności prowadzenia kulturalnej dyskusji, w której jedna ze stron (Propozycja) broni wcześniej określonej tezy, a duga (Opozycja) usiłuje tę tezę obalić. Formuła debaty oksfordzkiej oraz jej przebieg są ściśle określone. Mówcy z obu drużyn zabierają głos naprzemiennie, starając się tak dobierać argumenty, by przekonać członków jury do swojego punktu widzenia. Nad porządkiem całej debaty czuwa marszałek, a wszelkie niejasności rozstrzyga ekspert.

Serdecznie dziękujemy dyrekcji I LO im. W. Kętrzyńskiego w Giżycku za udostępnienie auli, na której uczestnicy Debaty mieli okazję zmierzyć się na argumenty. Dziękujemy też naszym studentom, którzy nie tylko poprowadzili debatę, ale również wystąpili w roli ekspertów i sędziów.