Techniki pracy umysłowej, które można wykorzystać podczas nauki

Każdy student marzy o satysfakcjonujących wynikach swojej nauki, nie wkładając w nią zbyt dużego wysiłku. Nauka powinna być szybka, efektywna i przede wszystkim przyjemna. Niestety w szkołach uczniowie nie są nauczani najważniejszej rzeczy: jak się uczyć. Każdy opracowuje swoje metody i techniki, które często nie są prawidłowe, a co za tym idzie ich skuteczność pozostawia wiele do życzenia. Powoduje to narastającą frustracje i niechęć. Aby tego uniknąć wystarczy zastosować kilka sprawdzonych technik.

Metoda 7 kroków

Najważniejszym aspektem efektywnej nauki jest wyznaczenie celu.  Cel ten powinien być konkretny, mierzalny, osiągalny, realny, określony w czasie, ekscytujący, zapisany. Kanadyjski autor bestsellerowych ebooków i książek na temat rozwoju osobistego opracował metodę 7 kroków do osiągnięcia celu. Kroki są następujące:

  1. Sprecyzuj, czego chcesz.
  2. Zanotuj to.
  3. Wyznacz końcowy termin osiągnięcia celu.
  4. Sporządź listę czynności koniecznych do osiągnięcia celu.
  5. Nadaj liście formę planu.
  6. Zacznij natychmiast działać zgodnie z planem.
  7. Rozłóż pracę tak, aby codziennie robić coś, co zbliży Cię do głównego celu.

Trochę samodyscypliny i nasz cel jest na wyciągnięcie ręki.

Dla mnie największą przeszkodą efektywnej i efektownej pracy a przede wszystkim nauki są tak zwane pożeracze czasu. W moim odczuciu najniebezpieczniejszym z nich jest wyszukiwanie informacji, które zmusza mnie do oderwania się od istotnych kwestii, odwraca uwagę i powoduje rozproszenie. Przed rozpoczęciem nauki, czy pisania pracy powinnam zgromadzić możliwie jak najwięcej materiałów i informacji, aby w trakcie pracy mogła skupić się tylko na osiągnięciu celu.

Planowanie działań

Kolejną techniką pracy umysłowej, którą wykorzystuję w czasie swoich studiów jest planowanie działań. Pozwala ona na wcześniejsze przygotowanie się do nauki, zaplanowanie kolejnych jej etapów. Technika ta zapobiega działaniu w chaosie, a także pomaga uniknąć robienia czegoś „ na ostatnią chwilę”. Dzięki temu zaoszczędza się wiele stresu, a nauka staje się dużo bardziej przyjazna.

Praca z tekstem

W trakcie studiów warto również zaznajomić się z techniką pracy z tekstem źródłowym. Polega ona na pobieżnym przeczytaniu tekstu, zapoznaniu się z tytułem, autorem, rokiem wydania książki, przeczytaniu informacji na tylnej okładce, następnie także przejrzeniu spisu treści, wstępu i podsumowaniu, oraz zwróceniu uwagi na tytuły rozdziałów i słowa kluczowe. Należy również  przejrzeć diagramy, schematy, tabele. Przy tej technice przydatna też może się okazać odpowiednia strategia opracowywania informacji. W moim przypadku sprawdza się robienie notatek i wyszukiwanie kluczowych słów. Pozwala to na wybraniu  z tekstu najważniejszych informacji i łatwiejszym zapamiętaniu ich.

Katarzyna Kamieniecka,
studentka I roku Bezpieczeństwa Publicznego
na Wydziale Nauk Społecznych w Bartoszycach