Tel: (61) 670-33-11, 662-22-11-33

Zamów Newsletter:
Aktualności i promocje bezpłatnie w Twojej skrzynce e-mail.

logo-txt

Rekrutacja on-line

Zapisz się na studia. Skorzystaj
z formularza rejestracji on-line.
Prosto, szybko i wygodnie.

Rozpocznij
Strona główna » Uczelnia » Partnerzy » Z życia Partnerów

Z życia Partnerów


IV Turniej Strzelecki o Puchar Rektora

W dniu 15.03.2017r. Nasza szkoła miała  przyjemność uczestniczyć w IV Turnieju Strzeleckim o Puchar Rektora Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu. W imieniu Pana Rektora uczestniczyły w zawodach dr inż. Hanna PŁUSZKA i mgr Dajana RĘKLEWSKA.

Jak to bywa na takich zawodach, rywalizacja była zacięta. O Puchar Rektora walczyli uczniowie – również część żeńska – Szkoły Partnerskiej w Kaliszu oraz szkół zaproszonych przez organizatorów tego przedsięwzięcia.

Nagroda główna w kategorii drużynowej chłopców przypadła Szkole Partnerskiej, czyli organizatorowi, i to oni zdobyli Puchar Rektora WSB. Natomiast jeżeli chodzi o kategorię dziewcząt, to Puchar Rektora zdobyła szkoła przyjezdna.

 


Uczniowie szkoły partnerskiej z Jaworzna ZSP 2 znowu na podium w II Wojewódzkich Mistrzostwach Służb Ruchu Drogowego!

W dniu 21 października 2016 r. na obiektach Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 7 w Sosnowcu odbyły się II Wojewódzkie Mistrzostwa Młodzieżowych Służb  Ruchu Drogowego, w których mieliśmy okazję uczestniczyć. Uczniowie szkoły partnerskiej ZSP nr 2 w Jaworznie przystępowali do mistrzostw jako obrońcy trofeum.

W trakcie całodniowych zawodów uczniowie w składzie: Marcin OLEJNIK, Michał NELEC, Dominik STYPIŁKOWSKI brali udział w następujących konkurencjach:

 • Konkursie  wiedzy na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
 • Konkursie sprawdzający praktyczne umiejętności w kierowaniu ruchem drogowym. Konkursie - jazda sprawnościowa samochodem z tzw. „talerzem Stewarta”.
 • Konkursie wiedzy i umiejętności praktycznych w zakresie udzielania pierwszej pomoc przedmedycznej.
 • Konkursie  sprawności fizycznej - „Tor przeszkód”.
 • Konkursie – jazda sprawnościowa Troleje.
 • Konkursie – czas reakcji.

W efekcie zmagań indywidualnych oraz drużynowych Uczniowie osiągnęli wielki sukces. Udało im się obronić trofea z poprzednich Mistrzostw i ponownie zostać zwycięzcami w klasyfikacji ogólnej II Wojewódzkich Mistrzostw Młodzieżowych Służb Ruchu Drogowego. Na pochwały zasłużyła cała drużyna, natomiast szczególne uznanie i podziw budzi wygrana Marcina OLEJNIKA za zwycięstwo  w konkursie indywidualnym sprawdzającym praktyczne umiejętności w kierowaniu ruchem drogowym.

Za pomoc w przygotowaniu do II Wojewódzkich Mistrzostw Młodzieżowych Służb Ruchu Drogowego podziękowania należą się Wydziałowi Ruchu Drogowego z Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie, a w szczególności: podinsp. Wojciechowi GŁOWACZOWI, nadkom. Konradowi KONOPACKIEMU oraz asp. sztab.Kazimierzowi WĄTROBIE.

Zwycięscy otrzymali upominki od przedstawicieli Wydziału Nauk Społecznych w Jaworznie.


Kolejny sukces uczniów szkoły partnerskiej  z Jaworzna ZSP 2 w zawodach wojewódzkich "O SREBRNE MUSZKIETY 2016"

12 maja 2016 na strzelnicy sportowej K.S. ‘Piast’ w Bieruniu odbyły się 55 Wojewódzkie Zawody Strzeleckie „O srebrne muszkiety”, zorganizowane przez: Kuratorium Oświaty w Katowicach, Wojewódzki Sztab Wojskowy oraz Śląski Zarząd Wojewódzki LOK w Katowicach w których wzięło udział 20 drużyn z Delegatur Katowickiego Kuratorium Oświaty.

Uczniowie ZSP nr 2 w Jaworznie, w składzie: Jonasz LIPSKI, Adrian FILIPEK oraz Dariusz JANOWSKI pod opieką Pana dr Dobiesława DERDA wywalczyli wicemistrzostwo województwa śląskiego. Jest to duży sukces, a niewiele brakowało do zwycięstwa.

Najlepszy wynik indywidualnie ( 380 punktów na 400 ) wystrzelał uczeń Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w JaworznieAdrian FILIPEK ZOSTAJĄC MISTRZEM WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO.

Zwycięzcy zawodów otrzymali dyplomy oraz puchary ufundowane przez Śląskiego Kuratora Oświaty w Katowicach i Śląski Zarząd Wojewódzki LOK w Katowicach oraz oczywiście nagrody ufundowane przez Wyższą Szkołę Bezpieczeństwa.


Uroczyste pożegnanie maturzystów 2016

29 kwietnia 2016 r. delegacja Wydziału Nauk Społecznych w Bartoszycach i Wydziału Nauk Społecznych w Giżycku miała przyjemność uczestniczyć w uroczystym apelu tegorocznych maturzystów. Był to szczególny dzień dla uczniów, którzy właśnie tego dnia zakończyli kolejny etap swojego życia – ukończyli szkołę średnią.

Z pewnością był to dzień szczególny, pełen wrażeń i wspomnień. Zapewne wielu  z tych młodych ludzi po kilku latach z „łezką w oku”, wspomni tych, którzy zostali by dalej przekazywać wiedzę, służyć dobrą radą: troskliwi nauczyciele i wychowawcy, koleżanki i koledzy.

Będąc gościem mieliśmy nie tylko możliwość uczestniczyć w tak wspaniałych uroczystościach, ale również w imieniu Jego Magnificencji Rektora dr Andrzeja ZDUNIAKA, mieliśmy przyjemność wręczenia dyplomu i książkowej nagrody absolwentom, którzy wykazali się wysokimi wynikami w nauce, wyjątkową postawą i zaangażowaniem na rzecz społeczności uczniowskiej. Wśród nagrodzonych znaleźli się: Daniel STĘPIEŃ z Zespołu Szkół w Górowie Iławeckim, Kamil MIKOŁAJCZYK z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Elizy Orzeszkowej w Bartoszycach, Monika ŁUKASIK z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Kresowiaków w Bartoszycach, Martyna OZON z Zespołu Doskonalenia Zawodowego w Białymstoku z siedzibą w Giżycku, Paweł PIĄTEK z Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Giżycku.

Kolejny rok, kolejne uroczyste pożegnanie maturzystów w którym uczestniczyła Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa. Coraz bardziej wczytujemy się w życie uczniów naszych szkół partnerskich… powitania, pożegnania…

Tak też było 29 kwietnia 2016 r. w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 w Giżycku przy ul. I Dywizji T. Kościuszki 16.

Podczas uroczystego apelu było wiele wzruszeń podziękowań i radości. Będąc gościem uroczystości mieliśmy przyjemność wręczyć dyplom oraz książkę w imieniu Pana Rektora dr Andrzeja ZDUNIAKA najlepszemu uczniowi. Nagrodzonym absolwentem został Paweł PIĄTEK, który ukończył szkołę ponadgimnazjalnym świadectwem z czerwonym paskiem. Pan Paweł otrzymał wiele innych wyróżnień. Należy dodać, że dał się nam poznać wcześnie ze swojej kreatywności, chętnie uczestniczył w przedsięwzięciach organizowanych przez Wyższą Szkołę Bezpieczeństwa. 

Po części oficjalnej, wręczeniu wyróżnień oraz nagród przez Panią dyrektor Halinę ROMMEL, został wyniesiony Sztandar szkoły i rozpoczęła się część artystyczna.

Młodsi koledzy i koleżanki przygotowali występy, uświetniając tym uroczystość. Były odgrywane scenki, prezentacje multimedialne oraz „rozprawa sądowa”, która rozbawiła zarówno młodzież jak i nauczycieli.  

Uroczystość zakończyła się wspólnym tańcem wykonanym przez abiturientów, który pokazał jak młodzież przez cały pobyt w murach szkoły zżyła się ze sobą.

W tegorocznym zakończeniu roku szkolnego przez maturzystów w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Elizy Orzeszkowej w Bartoszycach podczas uroczystego apelu wśród abiturientów panowały różnorodne nastroje – od euforii po melancholię. Jednak nie ma co się dziwić, pożegnania są zawsze trudne zwłaszcza jeżeli czas spędzony przez te 3 lata był czasem radości, zdobywania wiedzy, poszerzania horyzontów, poznawania nowych ludzi oraz czas pierwszych przyjaźni i miłości. Tymczasem nowy etap wzbudza nadzieję i radość, dlatego przyszłość stawia jeszcze wiele możliwości przez tegorocznymi absolwentami.

Tego dnia również zabrzmiał ostatni dzwonek dla uczniów klas maturalnych Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Kresowiaków w Bartoszycach. Abiturienci w towarzystwie zaproszonych gości, dyrekcji, grona pedagogicznego i kolegów z klas młodszych odebrali świadectwa ukończenia szkoły średniej, dyplomy, wyróżnienia oraz nagrody za wysokie wyniki w nauce i sporcie. Dyrektor szkoły Monika BOGDANOWICZ oraz Dyrektor Powiatowego Zespołu Administracji Oświaty Krzysztof  KARÓLEWSKI pogratulowali wszystkim absolwentom zdobytej wiedzy, umiejętności i cennych życiowych doświadczeń. Młodsi koledzy pożegnali maturzystów słowem, piosenką, wierszem a także pamiątkowymi Tarczami Absolwenta.

Chwile pełne wzruszeń przeżyli również uczniowie z Zespołu Szkół w Górowie Iławeckim. Podczas uroczystego apelu zostały wręczone przez Panią dyrektor mgr Elżbietę GOTTUK świadectwa maturalne dla najlepszych uczniów oraz nagrody i dyplomy za udział w reprezentowaniu szkoły podczas konkursów. 

Na uroczystość pożegnania ze szkołą przybyli zaproszeni goście, rodzice, nauczyciele. Po części oficjalnej odbyła się część artystyczna, w trakcie której wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy i mogli obejrzeć prezentację, przedstawiającą 3 lata spędzone w szkole.

Tego dnia ostatni szkolny dzwonek zabrzmiał również dla maturzystów z Zespołu Doskonalenia Zawodowego w Białymstoku z siedzibą w Giżycku.

Podczas uroczystości ogromnym zaskoczeniem było wezwanie wychowawców klas maturalnych do przeprowadzenia ostatniej zbiórki, wzruszenie wywołało wręczenie absolwentom pożegnalnego kwiatka i słodkiego upominku przez uczniów klas młodszych i Panią dyrektor Beatę ŻMIJEWSKĄ. Wychowawcy klas maturalnych ze wzruszeniem żegnali swoich podopiecznych wspominając najpiękniejsze chwile wspólnie spędzone w murach szkoły.

Mogliśmy również wziąć udział w zakończeniu roku szkolnego przez maturzystów w Zespole Szkół im. Marii Curie Skłodowskiej w Kętrzynie. Po raz ostatni zabrzmiał dzwonek dla tegorocznych maturzystów, którzy wraz ze swymi wychowawcami zebrali się na uroczystym apelu. Tradycyjnie jako pierwsza zabrała głos dyrektor Pani Irena HADZIEWICZ. Następnie poproszono o wypowiedź zaproszonych gości. Podczas części oficjalnej nastąpiło rozdanie świadectw z wyróżnieniem oraz nagród za osiągnięcia naukowe, sportowe i działalność na rzecz szkoły. Podziękowania wręczono również zaproszonym rodzicom, za zaangażowanie w przedsięwzięcia szkoły. Część oficjalna uroczystości została połączona z częścią artystyczną przygotowaną przez młodszych kolegów świętujących tego dnia abiturientów. Młodzież zaprezentowała program kabaretowy urozmaicony piosenkami. Nie zabrakło oczywiście życzeń i porad dla przyszłych maturzystów.


Na bojowo w Biedrusku 

20 kwietnia br. Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu było miejscem rywalizacji o tytuł najlepszego plutonu wojsk lądowych w szkoleniu bojowym  2016 roku. Delegacja naszej Uczelni miała zaszczyt czynnie obserwować zmagania żołnierzy.

 

Przy okazji wojskowych manewrów, Komendant Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu, płk dypl. Piotr KREISE, zorganizował dzień otwarty dla gości. Wśród zaproszonych byli parlamentarzyści, Dowódca garnizonu Poznań, Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Poznaniu, kombatanci, w tym przedstawiciel Żołnierzy Wyklętych - generał w stanie spoczynku, Jan PODHORSKI „Zygzak” oraz oficerowie w stanie spoczynku – wychowawcy wielu pokoleń dzisiejszych żołnierzy służby czynnej m. in. płk Wiesław KAWALEC.   

 

Rektora Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa w Poznaniu reprezentowali mgr Anna SZYMANIAK oraz mjr rez. Sławomir ROMAN, którzy mieli okazję nie tylko porozmawiać z uczestnikami i obserwatorami, ale także po części czynnie uczestniczyć w manewrach, testując pokazowy sprzęt militarny. 

 

Czas spędzony na poligonie to obserwacja zmagań rywalizujących żołnierzy, rozmowy z organizatorem zawodów, jak również spotkania ze studentami WSB, którzy pełnią służbę wojskową w CSWL w Poznaniu. A wśród nich, tego dnia był  m.in. autor książki pt. „Snajperzy w operacjach specjalnych”.

Bojowe manewry na Biedrusku stały się doskonałą przestrzenią do tego, ażeby wystosować zaproszenie na spotkanie w murach WSB  dla żołnierzy zawodowych, którzy są na początku kariery służbowej.

W pełni usatysfakcjonowani wizytą, składamy podziękowania za moc wrażeń i zapraszamy na inaugurację roku akademickiego 2016/2017.  

mjr rez. Sławomir ROMAN
oraz mgr Anna SZYMANIAK


"Sprawni jak żołnierze" 2016

21 kwietnia 2016 roku, w Zespole Szkół im. Dezyderego Chłapowskiego w Bolechowie odbył się XXXIX  wojewódzki finał Zawodów Sportowo – Obronnych „Sprawni jak żołnierze”. Organizatorem imprezy, pod patronem Ministra Obrony Narodowej, jest Wielkopolski Kurator Oświaty, którego reprezentował Starszy wizytator płk w st. spocz. Jerzy LICKI

Wśród reprezentowanych drużyn były szkoły partnerskie naszej uczelni dumnie prezentujące logo Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa w Poznaniu, jak również Wojskowy Komendant Uzupełnień w Poznaniu - istotny partner w propagowaniu kierunków studiów skierowanych do żołnierzy.

Spotkania z przedstawicielem naszej uczelni cieszyły się dużym zainteresowaniem młodzieży. Mjr. rez. Sławomir ROMAN zapoznał potencjalnych kandydatów z ofertą edukacyjną oraz możliwością indywidualnego toku studiów, celem połączenia nauki i wojskowej służby przygotowawczej.

Uwieńczeniem wysiłku sportowego były miejsca na podium, puchary, dyplomy i gratulacje. W imieniu wszystkich uczestników zawodów, przedstawiciel Rektora podziękował organizatorowi oraz wręczył upominek z logo Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa w Poznaniu.

 Ostatnim akcentem była wspólna fotografia pamiątkowa, na której dumnie prezentowano zdobyte trofea i dyplomy.

mjr rez. Sławomir ROMAN


Piknik Służb Mundurowych we Wrześni

W sobotę 16 kwietnia br. w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących we Wrześni odbył się Piknik Służb Mundurowych i Medycznych. Podczas Pikniku uczestnicy mieli okazję spotkać się z żołnierzami, policjantami oraz strażakami.

Osoby odwiedzające teren Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących we Wrześni mogli podczas przygotowanych pokazów zobaczyć, w jaki sposób pracują strażacy, policjanci, czy pomoc medyczna. Wśród najmłodszych największe zainteresowanie wzbudziły psy z Fundacji Pro Familia. Psy, które szkolone są do walki z substancjami niedozwolonymi w szkołach, zaprezentowały swoje umiejętności, a wszystko zostało zarejestrowane z lotu ptaka przy pomocy drona. Ogromne zainteresowanie wzbudziły również pokazy samoobrony w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących oraz pokazy sztuk walki w wykonaniu lokalnego zespołu Capoeir’y.

Ogromną ucztę dla koneserów oraz miłośników broni wojskowej przygotowała 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana z Międzyrzecza, która w swoim namiocie promocyjnym prezentowała broń m.in karabin maszynowy. Dodatkowo chętni mogli sprawdzić swoje umiejętności strzeleckie oraz wiedzę o wojskowości w ramach konkursu.

Wydarzeniu towarzyszyło wiele atrakcji dodatkowych m. in. gra miejska organizowana przez harcerzy, zajęcia z siatkówki oraz koszykówki i wiele innych. Na każdego czekała również wojskowa grochówka i ciepła herbata.

Uczestnicy Pikniku mieli również okazję zapoznać się z ofertą Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa. Jak zawsze zaprezentowane przez naszych przedstawicieli mocne strony Uczelni zdobyły uwagę potencjalnych kandydatów - uczniów naszej szkoły partnerskiej i nie tylko :)

Serdecznie dziękujemy za zaproszenie. 


Prelekcja o prawach człowieka u śremskich partnerów...

Podczas niedawnej wizyty w Zespole Szkół Technicznych w Śremie udało nam się sprowokować młodzież do bardzo ożywionej dyskusji. I tak, dywagując w obszarze problemów współczesnego świata, nawiązała się dyskusja na temat antysemityzmu i szerszych zagadnień w obszarze praw człowieka. Obiecaliśmy wówczas, że powrócimy do tematu i tak też się stało.

4 kwietnia br. swoją prelekcję przed młodzieżą z czterech klas wygłosił Pan mgr Krzysztof ZYGMUNT, nasz wykładowca akademicki, który tą tematyką pasjonuje się już od wielu lat.

W ramach wykładu nie tylko przywołano drastyczne fakty, padło tez sporo pytań, również tych niewygodnych, dotyczących uprzedzeń, braku tolerancji i ludzkich przykładów nienawiści. Stąd też nie dziwi, iż wywiązała się polemika odnośnie kary śmierci. I tu poznaliśmy bardzo różne poglądy młodzieży, ale spokojnie, jest dobrze. Wśród naszych śremskich przyjaciół nie ma śladów nienawiści, co raczej bardzo wyraźnie zarysowana potrzeba sprawiedliwości społecznej, a to z pewnością budująca refleksja.  

Mamy nadzieję, że powodów do podobnych spostrzeżeń, znajdziemy jeszcze sporo. Wszak wykład mgr. ZYGMUNTA nie był ostatnim, który ma sprowokować młodzież do dyskusji w obszarze współczesnych problemów społeczno-politycznych, a tych mamy całą barwną paletę. Począwszy od problemu rasizmu, poprzez ksenofobię, homofobię, a skończywszy na zagadnieniu kar dla skazańców czy problemu uchodźców. Będziemy więc rozmawiać, i oby wnioski z tych otwartych wykładów płynęły w myśl sentencji Mahatama Gandhi: Cywilizacja powinna być oceniana przez jej stosunek do mniejszości, która zwieńczyła Zygmuntowską prelekcję.

mgr Anna SZYMANIAK 


Na tropie... niebezpiecznych substancji

Nikt nie lubi być obwąchiwany, no chyba, że w słusznej sprawie i dla treningu bardzo mądrych podopiecznych... I właśnie taki zapewniliśmy trzem fantastycznym czworonogom, którzy pod okiem wykwalifikowanych trenerów sprawdzili “czystość terenu” w jednej z naszych szkół partnerskich.

Max, Boy i Aslan pracujący przeciw dopalaczom pod skrzydłami Fundacji Pro Familia Mea wraz ze swoimi trenerami: Włodkiem, Sławkiem i Darkiem 31 marca 2016 r. odbyli rzetelny trening z czterema klasami Zespołu Szkół Technicznych w Śremie. Pieski znakomicie rozpracowały śremskich statystów i dały do zrozumienia młodzieży, że nawet bierni palacze mogą ulec surowej weryfikacji.

Odwiedziny przedstawicieli Fundacji oraz pracowników Uczelni u śremskich partnerów nie były tylko i wyłącznie odskocznią od standardowego planu zajęć. Wszak gościliśmy głównie w klasach mundurowych, a  więc wśród młodzieży, która swoją przyszłość prawdopodobnie zwiąże z służbą. Czy będzie to służba z pasją, jaką mogliśmy zaobserwować podczas pokazu? Oby tak! Trzymamy kciuki za wszystkich tych, którzy w ramach spotkania zadawali nam pytania dotyczące rekrutacji,  poważnie myśląc o wstąpieniu w nasze akademickie przestrzenie.

A Fundacji Pro Familia Mea serdecznie dziękujemy za czynne zaangażowanie i wspieranie bezpiecznej misji na tym i podobnych wyjazdach :-)

mgr Anna SZYMANIAK
oraz mgr Krzysztof ZYGMUNT


Spotkanie środowiskowe w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Gdańsku

17 grudnia, w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr  5 w Gdańsku doszło do spotkania przedstawicieli Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa z dyrektorem placówki, Panią Elżbietą JANUSZEWSKĄ. Wydział Studiów Społecznych WSB reprezentowali: Pani Prodziekan ds. społecznych Natalia LYMAR, Kierownik Katedry Nauk o Bezpieczeństwie dr Andrey LYMAR oraz odpowiedzialna za sprawy promocji Marta WIŚNIEWSKA. Należy dodać, że spotkanie odbyło się w ramach zawartego wcześniej porozumienia o  współpracy, które określa wzajemne współdziałanie w obszarze dydaktyczno – wychowawczym, mającym na celu poszerzenie wiadomości u uczniów z zakresu organizacji i zapewnienia bezpieczeństwa.

Współpraca  obu stron koncentruje się przede wszystkim na:

 • udziale uczniów w konferencjach, kursach, warsztatach, wykładach oraz innych formach działalności szkoleniowej organizowanych przez WSB,
 • organizowanie wspólnych przedsięwzięć dydaktycznych m.in. z zakresu zagadnień bezpieczeństwa, 
 • uczestnictwie młodzieży w imprezach i uroczystościach towarzyszących WSB oraz udział WSB w uroczystościach szkolnych.

W ramach ożywienia współpracy, uczniowie klas trzecich o profilu mundurowym wzięli udział w krótkim wykładzie, prowadzonym przez dra Andreya LYMARA oraz zapoznali się z ofertą edukacyjną naszej Uczelni.


Konkurs piosenki patriotycznej za nami...

17 grudnia 2015 r. Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa wraz z Zespołem Szkół Zawodowych nr 6 im. Joachima Lelewela w Poznaniu przeprowadziły konkurs piosenki patriotycznej. Było dostojnie i uroczyście. Pierwsza edycja imprezy zapisała się wielkimi zgłoskami w historii wspólnych projektów obu Podmiotów i z całą pewnością stanie się uroczystością cykliczną.

Inspiracją  tej dostojnej uroczystości artystycznej stała się nadchodząca rocznica Powstania Wielkopolskiego. Zgłoszone do konkursu piosenki zostały wkomponowane w historyczno-patriotyczny scenariusz, celem czego było nie tylko wyłonienie zwycięzców konkursu, ale przede wszystkim aranżacja pouczającej lekcji historii.

I ta lekcja się udała, o czym z nieskrytym wzruszeniem zaświadczyli przybili Goście honorowi w składzie: Maria KRZYŻAŃSKA - wiceprezes Światowego Związku Żołnierzy AK, Ludwik MISIEK - wiceprezes Światowego Związku Żołnierzy AK, Mieczysław PIEŃKOWSKI - skarbnik Zarządu Okręgu „Wielkopolska” Ś, Aleksandra BANASIAK - Prezes Stowarzyszenia “Poznański Czerwiec ‘56”, Wawrzyniec WIERZEJEWSKI - Prezes Oddziału Wielkopolskiego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, harcmistrz Marek URBANOWICZ - członek Wielkopolskiej Rady Starszyzny Harcerskiej i Seniorów ZHP, ppłk mgr Ryszard GRZEŚKOWIAK - Komendant WKU w Poznaniu, Krzysztof ZYGMUNT- wykładowca Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa, którego dziadek także walczył w Powstaniu, Andrzej STRABEL - wykładowca Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa, a zarazem dusza artystyczna, której nieobce jest dłuto i nuty oraz Jerzy LICKI - przedstawiciel Kuratorium Oświaty w Poznaniu.

Uroczystość rozpoczęła się niesztampowo, teatralnie, o co zadbali uczniowie Gospodarzy, którzy odegrali scenariusz etiudy Iskra o Powstaniu Wielkopolskim, opartej na motywach Najdłuższej wojny Andrzeja TWADOCHLIBA.

Po występie młodzieży głos zabrał Pan Wawrzyniec WIERZEJEWSKI, który  jako potomek świadka historii zgodził się odtworzyć przybyłym Gościom pamiętne chwile powstańcze i wygłosił krótką prelekcję, która wprowadziła odbiorców w klimat uroczystości.

I rozpoczął się konkurs, choć ani uczestnikom, ani gościom nie w smak była rywalizacja, a raczej oddanie czci i pamięci poległym w walce za nasz kraj oraz odegranie żywej lekcji historii. I tak patriotyczny recital rozpoczęła Kinga DANISZ, reprezentująca Szkołę Centrum Kształcenia Praktycznego w Kaczkach Średnich utworem Orzeł biały.

Kiedyś patriotyzm był walką, dziś może i przybiera formę spoczynku, ale też pamięci, która żyje również dzięki tym, którzy pamiętają… Janusz KONDRATOWICZ w jednej ze swoich pieśni dla Czerwonych Gitar zapisał w refrenie: W szczerym polu biały krzyż nie pamięta już, kto pod nim śpi Joanna PIETRUCHA z 3 DR Zespołu Szkół Zawodowych nr 6 im. Joachima Lelewela w Poznaniu, która zaśpiewała jako druga z pewnością pamięta ten krzyż, a wykonaniem, które zaprezentowała, zapaliła znicz nad każdą opuszczoną  mogiłą…Nota bene wyśpiewała  sobie tym samym drugie miejsce na podium.

Wiele wzruszających pieśni powstało na polskiej ziemi, w kraju tak długo doświadczanym politycznie, religijnie i mentalnie, w kraju, który przez wiele lat w ogóle nie istniał na mapach. Pieśń “Dziś idę walczyć mamo” jest jedną z tych, która bardzo silnie porusza serca. 17 grudnia na scenie Lelewela zaśpiewała ją Oliwia PRZEPIERSKA, druga uczennica z Centrum Kształcenia Praktycznego w Kaczkach Średnich. Zaraz po Niej, w podobnej tonacji wybrzmiała Eliza JANCY, ostatnia już przedstawicielka szkoły w Kaczkach Średnich, która wykonała utwór Nie idź kochany na wojnę, wyśpiewując sobie trzecie miejsce na podium.

Następnie w scenariuszu wybrzmiały “piosenki zakazane”. (...) Piosenka zakazana w czasach okupacji czy później głębokiej indoktrynacji prosowieckiej miała swe źródła w pieśni, która dla piosenki żołnierskiej jest trochę jak młodsza siostra, a mianowicie pieśni powstańczej. Jedną z nich, Dziewczynę z granatem zaśpiewała Weronika OKOŁOWSKA oraz Bartosz WALKIEWICZ z Zespołu Szkół Mechanicznych im. KEN w Poznaniu. Zaraz po nich utwór pt.  Miasto wykonała  Karolina DWOREK z 1 BW, reprezentująca Gospodarzy.

Na zakończenie wysłuchaliśmy Partyzanta w wykonaniu  Krystiana CHYPKI, ucznia Zespołu Szkół Technicznych im. Hipolita Cegielskiego w Śremie oraz pieśń podsumowującą nasz konkurs, a jednocześnie zwycięską Mury Jacka KACZMARSKIEGO w wykonaniu Marty TYRAKOWSKIEJ z 2 LO w Wągrowcu.

(...) Pieśń powstańcza jest niezwykłym świadectwem, jaką metamorfozę przechodzi naród polski w chwili zagrożenia jego istnienia. Warto o tym pamiętać gdy któregoś dnia po włączeniu telewizora i wysłuchaniu wiadomości nagle przejdzie nam ochota na bycie Polakiem. Powinniśmy bowiem pamiętać, że naszych ojców droga do wolności wiodła przez przeszkody potężne niczym kamienne mury…

Te mury symbolicznie runęły raz jeszcze wraz z każdym wykonaniem przybyłych na finał konkursu uczestników oraz Rotą zaśpiewaną wspólnie za zakończenie. Zdobywcy podium otrzymali tablety, a wszyscy uczestnicy nagrody książkowe, koszulki i drobne gadżety ufundowane przez Wyższą Szkołę Bezpieczeństwa oraz Zespół Szkół Zawodowych nr 6 im. Joachima Lelewela w Poznaniu. Cenne trofea ufundowane przez Organizatorów konkursu z pewnością zaskoczyły uczestników, ale nie one odegrały pierwsze skrzypce tego koncertu, tylko młodzież pełna pasji, utalentowana i patriotycznie uduchowiona.

mgr Anna SZYMANIAK
oraz Waldemar SZWAJCA


Konkurs piosenki patriotycznej

17 grudnia 2015 r. nasza Uczelnia wraz z Zespołem Szkół Zawodowych nr 6 im. Joachima Lelewela w Poznaniu organizuje konkurs piosenki patriotycznej. Inspiracją  tej dostojnej uroczystości artystycznej jest zbliżająca się rocznica Powstania Wielkopolskiego.  Zgłoszone do konkursu piosenki zostaną wkomponowane w historyczno-patriotyczny scenariusz, celem czego jest nie tylko wyłonienie zwycięzców konkursu, ale przede wszystkim aranżacja pouczającej lekcji historii. Chętnych, chcących wziąć udział w wydarzeniu zapraszamy do auli ZSZ nr 6 przy ul. Działyńskich 4/5 w Poznaniu, już w najbliższy czwartek o godz. 12.00.


Warsztaty z samoobrony dla szkół partnerskich 

W dniu 30 listopada br. gościliśmy uczniów ze szkół partnerskich m.in. z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jaworznie, Zespołu Szkół im. Marii Konopnickiej w Pyskowicach, Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Knurowie oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Jana Pawła II w Pawłowicach.  Nasi studenci III roku Bezpieczeństwa Narodowego - Rafał WARLIŃSKI i Przemysław MAJCHER zapoznali uczniów z technikami obronnymi na wypadek m. in. zagrożenia terrorystycznego.

Uczniowie byli pozytywnie zaskoczeni, bo to nie był kolejny nudny wykład na tematy bezpieczeństwa, a praktyczne zajęcia, które mogą się przydać każdemu z nas.  Pracownicy promocji opowiedzieli o ofercie edukacyjnej oraz jak funkcjonuje Uczelnia, na czym polega studiowanie. Na samym końcu odbyło się losowanie nagród.  Z pewnością jeszcze nie raz spotkamy się z naszymi partnerami przy różnych przedsięwzięciach zaplanowanych na ten rok szkolny. 


Z wizytą partnerską w Bratysławie

     W dniach 26-30 października 2015 r. delegacja Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu gościła w murach zaprzyjaźnionej uczelni partnerskiej  - Wyższej Szkole Ekonomii i Zarządzania Administracją Publiczną w Bratysławie. Wizyta odbyła się w ramach programu wymiany zagranicznej Erasmus +. WSB reprezentowali Magda WOJDYŁA-BEDNARCZYK, Dyrektor Centrum projektów i badań, oraz dr Klemens CZYŻYDŁO, Uczelniany Koordynator programu Erasmus +.

     Celem wizyty było zapoznanie się ze słowackimi rozwiązaniami w zakresie edukacji wyższej, internacjonalizacji procesu nauczania oraz wymiany zagranicznej. Delegacja Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa została przyjęta przez Prorektora ds. kontaktów zagranicznych i PR, dra doc. Ing. Stanisława FILIPA oraz dra Mariana KOVACA, Uczelnianego Koordynatora programu Erasmus +. W trakcie tygodniowego pobytu przedstawiciele WSB wzięli udział w międzynarodowej konferencji „Karpaty jako atrakcyjny turystyczny cel w Europie” organizowanej przez miejscową uczelnię przy współudziale Instytutu Polityki Ekonomicznej oraz Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Ponadto, Wykładowca Magda WOJDYŁA-BEDANRCZYK przedstawiła cykl wykładów gościnnych dla studentów bratysławskiej uczelni na temat „Wpływu funduszy Unii Europejskiej na gospodarkę polską i słowacką (w oparciu o działalność mikro, małych i średnich przedsiębiorstw)”.

     Rezultatem wizyty będzie ściślejsza współpraca kadry obu uczelni. Współpraca ta oscylować będzie głównie wokół działalności wydawniczej i wspólnych publikacji, organizowaniu międzynarodowych konferencji oraz prowadzeniu badań naukowych. Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa już od jakiegoś czasu współpracuje z bratysławską uczelnią w ramach projektów unijnych, a po wizycie naszych przedstawicieli współpraca ta z pewnością się zacieśni.

 


Dzień Edukacji Narodowej u naszych Partnerów 

     13.10.2015 gościliśmy Zespole Szkół nr 1 im. Adama Mickiewicza w Lublińcu podczas Akademii z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Żaki przygotowały kilka niespodzianek dla nauczycieli, już na początku rozbawili wszystkich obecnych krótkim skeczem, a uczennice z klasy pierwszej przepięknie zaśpiewały kilka znanych utworów i tym samym wprowadziły radosny nastrój, który z pewnością udzielił się każdemu. Pani prodziekan Teresa WĘGLARZ w imieniu Pani Dziekan Wydziału Studiów Społecznych w Gliwicach dr Nataszy STARIK oraz całej społeczności akademickiej złożyła najserdeczniejsze życzenia, spełnienia i satysfakcji w toku realizacji codziennych obowiązków, radości oraz  wielu powodów do dumy. 


Wspomnienie z wizyty u ukraińskich Partnerów 

     W dniach 19 – 26 lipca br. nasi partnerzy z Państwowego Uniwersytetu Medycznego im I. YA. Horbaczewskiego w Tarnopolu zorganizowali Międzynarodowy Studencki Obóz Letni. Tegoroczne obchody były wyjątkowe ze względu na świętowany jubileusz 10–lecia tego przedsięwzięcia, którego głównym celem jest zjednoczenie Ukrainy i świata za pośrednictwem komunikacji pomiędzy studentami różnych państw. Cieszymy się, że mogliśmy być uczestnikami tego wydarzenia.

     Na zaproszenie Rektora ukraińskiego uniwersytetu – prof. dr. hab. Michaiła MICHAŁOWICZA-KORDY w obozie uczestniczyła również delegacja Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa w osobach Dziekana Wydziału Nauk Społecznych w Giżycku i  Wydziału Nauk Społecznych w Bartoszycach, dr Heleny MAREK oraz studentki Wydziału Studiów Społecznych w Gliwicach, Pani Iwony GRAMATYKI.

 

     19 lipca dokonało się uroczyste rozpoczęcie obchodów w obecności reprezentantów uczelni z Ukrainy, Bułgarii, Gruzji i Polski. Specjalnie dla gości został przygotowany bogaty pokaz artystyczny oraz etnograficzna wystawa, dzięki której można było bliżej poznać ukraińską kulturę i tradycję. W kolejnych dniach przedstawiciele zaproszonych państw również zaprezentowali własne obyczaje narodowe. Nasza dwuosobowa reprezentacja, łącząc swe siły i pomysły z Wrocławskim Uniwersytetem Medycznym oraz Politechniką Krakowską, utworzyła program wzbudzający ogromne zainteresowanie publiczności. Studenci chętnie brali udział w konkursie wiedzy o Polsce oraz polskich śladach w Tarnopolu. Dla urozmaicenia czasu uczestników obozu, odbyły się pokazy i nauka naszych tradycyjnych tańców: poloneza i krakowiaka oraz konkurs polskiej piosenki, a polski poczęstunek, kończący prezentację na pewno sprawił, że zgromadzeni goście oprócz piękna naszego kraju docenili smak narodowej kuchni.

 

      Reprezentacja Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa przywiozła z Ukrainy trofea. Wszystko za sprawą Pani Iwony GRAMATYKI, studentki psychologii i bezpieczeństwa narodowego na Wydziale Studiów Społecznych w Gliwicach, która dwukrotnie stanęła na najwyższym stopniu podium w organizowanych zawodach sportowych. Dzięki swym umiejętnościom, nie dała pozostałym studentom szans w rozgrywkach tenisa stołowego oraz w pływaniu.

     Ogromne wrażenie na uczestnikach zrobiła wizyta w murach Uniwersytetu Medycznego w Tarnopolu, a także podróż rzeką Dniestr – jedną z najpiękniejszych rzek Ukrainy. Spływ kajakowy stał się już tradycją obozu letniego.

     Pracownicy Państwowego Uniwersytetu Medycznego w Tarnopolu oprócz rozrywki przygotowali również szereg przedsięwzięć, dzięki którym studenci mogli zdobyć nowe umiejętności. Jednym z nich był trening z rozwoju osobistego przygotowany przy wsparciu Ministerstwa Ochrony Zdrowia Ukrainy, w ramach programu „Schody do przyszłości”. Kolejnym szkoleniem, bardzo ważnym ze względu na specyfikę obozu i kierunki kształcenia uczestniczących studentów, był całodniowy trening z udzielania pierwszej pomocy, wypracowujący praktyczne umiejętności oraz zdolności pracy w zespole.

   26 lipca w Auli kompleksu edukacyjno–zdrowotnego „Czerwona kalina” odbyło się zakończenie Międzynarodowego Studenckiego Obozu Letniego. Pożegnaniu towarzyszyły występy artystyczne w wykonaniu studentów oraz serdeczne podziękowania reprezentacji wszystkich Uczelni skierowane do Rektora i pracowników Państwowego Uniwersytetu Medycznego w Tarnopolu.

     Jesteśmy bardzo zadowoleni z pobytu na Ukrainie, przede wszystkim ze względu na ciepłe i miłe przyjęcie przez organizatorów obozu oraz rodzinną atmosferę. Nie zapomnimy pięknych ukraińskich widoków, malowniczych strojów i dynamicznych tańców narodowych naszych sąsiadów - wspomina Pani Iwona, która na Ukrainę zawita pewnie jeszcze nie raz.

<<< zobacz więcej zdjęć >>>


Obchody Święta Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych w CSzWL

     19 czerwca w poznańskim Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu miały miejsce uroczystości związane z obchodami Święta Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych. Delegacja naszej Uczelni miała przyjemność uczestniczyć w uroczystym apelu, defiladzie oraz pokazie sprzętu, przygotowanych specjalnie na tę okoliczność.

     Święto Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych to wyjątkowy dzień wojskowego kalendarium. Obchodzone na pamiątkę  powrotu do Polski pułku Hallera, przypomina historię dziejów związaną z początkami uzbrojonych jednostek, charakteryzujących się dużą siłą ognia, manewrowością i odpornością na ogień. To dzięki nim właśnie sentencja Platona – Chcesz pokoju, szykuj się na wojnę – nabiera namacalnych kształtów.

     Uroczysty apel przy Wojska Polskiego w Poznaniu rozpoczął się złożeniem meldunku przez prowadzącego uroczystość mjr. Tomasza Woźniaka Szefowi Zarządu Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych – Zastępcy Inspektora Wojsk Lądowych, gen. bryg. Stanisławowi Olszańskiemu.

     Po przywitaniu dostojnych gości dokonano ceremonii wyróżnień. Za wybitny dorobek w służbie wojskowej Kordzikiem Honorowym Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej – z orłem wojsk Lądowych uhonorowano ppłk. Piotra Fajkowskiego oraz ppłk. Roberta Węglińskiego. Odznaczeniu zostały także poddane zasługi w dowodzeniu oraz znaczące osiągnięcia w eksploatacji uzbrojenia i sprzętu wojskowego. Tytułem Honorowym „Zasłużony Żołnierz Rzeczypospolitej Polskiej” II stopnia wyróżniono ppłk. Pawła Michalskiego oraz ppłk. Wojciecha Łepika. Z kolei odznaką Honorową Wojsk Lądowych za szczególne osiągnięcia podczas pełnienia służby wojskowej wyróżniono ppłk. Sławomira Kułagę oraz ppłk. Sławomira Lidwę, ppłk Piotra Bardygę, ppłk Dariusza Czekaja, a także mjr. Pawła Nowackiego, mjr. Jarosława Paczkowskiego i kpt. Damiana Gzika.

     Święto Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych obchodzą znamienite postacie, które swoje życie poświęcają dobru i bezpieczeństwu Ojczyzny. Często w samotności i pokorze, poddani rozkazom, godząc się na codzienność, spełniają misję, za którą nie sposób wyrazić zapłaty.

     Czerwcowe uroczystości na placu CSzWL w Poznaniu, celebrowane w otoczeniu rodzin oraz rodaków pokazały jednak, jak wielką wdzięczność dla żołnierskiej misji skrywa społeczeństwo.

<zobacz galerię zdjęć>

(fot. ze strony http://www.cswlpoznan.wp.mil.pl/pl/4_284.html)


 Pożegnanie maturzystów 2015

24 kwietnia 2015 r. odbyło się uroczyste pożegnanie maturzystów niepowtarzalnego rocznika ’96. W pięknej oprawie, przy uroczystym akompaniamencie  zaaranżowanych akademii, w obecności dumnych rodziców i przyjaciół, maturzyści odebrali świadectwa ukończenia szkoły. Usatysfakcjonowani ich wynikami, dumnie przypatrywaliśmy się tym wzruszającym chwilom oczyma delegowanych do naszych szkół partnerskich przedstawicieli Uczelni.

 

Posted by Agnieszka Michnowska on 5 maja 2015

Pożegnanie maturzystów było doskonałym momentem na wyróżnienie tych, którzy odegrali szczególną rolę w uczniowskiej społeczności. Wszak "To sztuka wyróżnić się z tłumu i dać zapamiętać gronu pedagogicznemu podczas kilkuletniej przygody intelektualnej. Zachowanie, imponujące wyniki w nauce, niekiedy szczególne zasługi dla dobra Uczelni, czasem okazana empatia, bądź postawa godna naśladowania, przyczyniają się do takiego sukcesu.” Powyższe słowa Jego Magnificencji Rektora dr. Andrzeja Zduniaka “okrasiły” dyplomy wręczone wraz z książkowym trofeum. Wśród wyróżnionych za wyjątkową postawę, zaangażowanie na rzecz społeczności uczniowskiej i wyniki w nauce  znaleźli się Wiktoria Wielgoszak oraz Stanisław Kasprzak - uczniowie z ZSM im. KEN w Poznaniu, Karina Reślińska oraz Paulina Staniszewska z ZST w Śremie, Mateusz Maciejak i Łukasz Mikołajczyk z CKU w Kaczkach Średnich, Karolina Szkudlarek i Adam Filipiak - podopieczni ZS nr 2 w Jarocinie, DawidAdamski  i Filip Leśniak  z ZSZ nr 6 w Poznaniu oraz wyjątkowi w swoim rodzaju: Kamila Cymerman i Dawid Wojciechowski z Liceum w Wołowie, których postawa, charyzma, a także bohaterska walka z przeciwnościami losu skłoniły nie tylko do nagrody rektorskiej, ale aplauzu uznania wśród publiczności będącej świadkami walki i poświęcenia tych dwojga w klasie mundurowej. Ponadto mieliśmy przyjemność nagrodzić uzdolnionego strzelca - Kamila Polewskiego oraz oddanego społecznika i krwiodawcę - Sławoja Filipowicza z ZST w Turku, wszechstronnych sportowców z ZSGD w Poznaniu: Magdalenę Kaczor oraz Cezarego Szymborskiego, a także reprezentantów z ZS nr 2 w Wągrowcu: Szymona Rolewskiego - społecznika i Katarzynę Wrzesińską -  charyzmatyczną wolontariuszkę.


Dwie z naszych szkół partnerskich, oprócz tradycyjnej uroczystość wręczenia świadectw, zaaranżowały tego dnia imprezy towarzyszące, które podkreśliły rangę wydarzeń. W ZSP nr 2 w Kaliszu odbyła się kolejna edycja Zawodów Strzelectwa Sportowego Klas Mundurowych Szkół Ponadgimnazjalnych Południowej Wielkopolski o Puchar Rektora Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu.

Z kolei w Liceum Kopernika w Wołowie uczniowie wraz z gronem pedagogicznym odwołali się do tradycji ujętej w Mickiewiczowskiej epopei i odtańczyli poloneza ku wzruszeniu licznej wołowskiej społeczności:

      Będąc pod wrażeniem kulturalnej uczty, z wielką nadzieją wyczekujemy teraz wyników matury naszych wychowanków partnerskich szkół. Jesteśmy przekonani, że swój egzamin dojrzałości uda im się zaliczyć tanecznym krokiem na wzór wołowskiej młodzieży. Wszak delegowani w nasze partnerskie przestrzenie delegaci jednogłośnie podkreślali, że młodzież mamy uzdolnioną na wielu płaszczyznach.


Uczniowie z ZST w Turku potrafią ratować poszkodowanych

23 kwietnia 2015 r. wybrani uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych w Turku, którym nieobce jest ratowanie zdrowia i życia, zdobyli się na odwagę i podeszli do egzaminu zwieńczonego certyfikatem Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa, potwierdzającym ukończenie szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy, zatwierdzonym przez naszego uczelnianego wykładowcę - dr. Adama Pytlińskiego, członka Krajowej Rady Resuscytacji.

Egzamin składał się z dwóch części: testu zawierającego pytania z kursu podstawowego pierwszej pomocy, w którym dominowała tematyka dotycząca nagłych stanów zagrożenia życia oraz z części praktycznej, w której to zdający zobowiązany był do wykonania na fantomie algorytmu postępowania z nieprzytomnym według obowiązującego schematu: kontakt z poszkodowanym, sprawdzenie czynności życiowych, wezwanie pogotowia na miejsce zdarzenia oraz poprawne wykonanie RKO (uciskanie mostka i sztuczne oddychanie). Do ćwiczeń wykorzystano fantom ANNA oraz profesjonalne maseczki do prowadzenia sztucznego oddechu. 

Wszyscy poddający się egzaminowi przeszli uprzednio 40-godzinne szkolenie pod czujnym okiem Pana mgr. Pawła Ogrodowczyka, nauczyciela edukacji dla bezpieczeństwa turkowskiego ZST. Szkolenie to obejmowało, m.in. takie zagadnienia jak: podstawowa resuscytacja oddechowo-krążeniowa, urazy, tamowanie krwotoków, postępowanie w sytuacji wyziębienia i przegrzania organizmu, ewakuację z miejsca zagrożenia, prowadzenie wstępnego postępowania przeciwwstrząsowego czy wsparcie psychiczne poszkodowanego. 

         

Przyglądający się umiejętnościom egzaminator, Pan dr Adam Pytliński był pod wrażeniem doskonałego przygotowania turkowskiej młodzieży. Gdyby w warunkach realnego zagrożenia zdrowia lub życia poszkodowanych, miałoby się szansę trafiać na takich ratowników, byłoby cudownie - tak  Pan Adam podsumował przygotowanie wychowanków ZST W Turku

 

A Pani Dyrektor, mgr Wioletta Adamiak, obecna przy okazji wręczania zasłużonych certyfikatów, powiedziała: Obyście mieli jak najmniej w swoim życiu okazji, aby potwierdzoną dziś zdobytym certyfikatem  wiedzę, eksponować w praktyce.

Pani Dyrektor, święte słowa, niemniej jak to mówią: przezorny zawsze ubezpieczony, a przy młodzieży z Turku takim można się czuć.

                                                                             mgr Anna Szymaniak - rzecznik WSB                                                                    


Z wizytą u jarocińskich Partnerów

  23 stycznia 2015 r. na specjalne zaproszenie Dyrekcji Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jarocinie delegacja naszej Uczelni u boku Partnerów z Defendu wzięła udział w prelekcji, przygotowanej specjalnie dla uczniów klas mundurowych o profilach: policyjnym, strażackim i wojskowym.

 Wizyta w Jarocinie była nie tylko okazją do zaprezentowania potencjału naszej Akademii przybranej  w odświętną szatę dziesięciolecia. Miała raczej charakter prelekcji motywującej do czynnego funkcjonowania w umundurowanej codzienności. A zachęcali ku niej rzecznik naszej Uczelni, mgr Anna Szymaniak oraz Pan Igor Barnaś, instruktor Defendu i Andrzej K. Kisiel, autor książki „Trzynaście moich lat w JW GROM”,  którym życie w mundurze obcym nie jest.

  Poruszane na sali tematy dotyczyły zagadnień bezpieczeństwa, związanego zarówno z naszym codziennym życiem, jak i tym poza granicami kraju. Wszak Pan Andrzej, nasz gość honorowy, kilkakrotnie przebywał na misjach w Afganistanie. O motywacji żołnierza, trudach jego codzienności, wyrzeczeniach, determinacji i drodze żołnierskiego “awansu” uczniowie ZS nr 2 mieli okazję posłuchać z ust świadka.  

  Spotkanie zakończyliśmy wspólną sesją, mając nadzieję, iż choćby kilkoro śmiałków z niżej pozujących odważy się na pierwszy wspólny trening pod naszym patronatem. Wszak na jesień planowana jest kolejna edycja biegu “Defendu&WSB Hell Day”, o której już dziś szepczemy w mundurowych kuluarach.


Nasi Partnerzy z Kaczek Średnich z mundurem za pan brat

29 października 2014r. u naszych partnerów z Zespołu Szkół Rolniczych CKP w Kaczkach Średnich odbyło się uroczyste ślubowanie klas o profilach „bezpieczeństwo pożarowe” oraz „bezpieczeństwo publiczne”. Impreza pod hasłem munduru swoje preludium miała w Kościele Parafialnym, po czym przeniosła się na plac, gdzie zaproszeni goście mieli okazję obserwować młodzież z pasją skrupulatnie odgrywającą pokaz musztry.

Wśród licznego grona zaproszonych gości znalazł się także prorektor ds. kontaktów Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa, dr Andrzej Bolewski. Nasz „Ambasador” zwrócił uwagę na świetne przeszkolenie kadetów i wyjątkową oprawę wydarzenia. „Dziś wiele szkół w sposób uroczysty celebruje swoją przynależność do grona klas mundurowych, ale niewiele spośród nich może pochwalić się taką młodzieżą, która z dumą i zapałem nosi mundur, wykonując w ramach musztry żołnierskiej komendy z podobnym profesjonalizmem” – spointował.

Zabierający głos przy okazji ceremonii dyrektor CKP Sławomir Kosobudzki  podkreślali, że wybór klasy mundurowej łączy się z dodatkowym wysiłkiem i obowiązkami, ale przede wszystkim daje możliwość zdobycia umiejętności, które mogą być wykorzystane także w zawodach mundurowych. Podczas ślubowania uczniowie przyrzekali, że będą stać na straży honoru, godności  i bronić dobrego imienia szkoły, a także będą przestrzegać etyki, prawa i dyscypliny.

„Przez wiele lat uczniowie buntowali się przeciwko uniformizacji w szkole…”, komentowała jedna z nauczycielek, zaangażowanych w uroczystość zaprzysiężenia kadetów. Niewątpliwie nastąpił przełom, co widać jednoznacznie choćby na załączonych fotografiach i filmie. <zobacz galerię> <zobacz film>

Co ważne, klasy mundurowe w Kaczkach Średnich nie tylko skupiają się na celebracji munduru. Z dniem 14 stycznia 2015 r. odbyli także jedno z licznych szkoleń praktycznych dotyczących postępowania kwalifikacyjnego do policji, które przeprowadziła dyrektor centrum spraw studenckich i nasz uczelniany doradca zawodowy mgr Katarzyna Samol. W Kaczkach mundur nie tylko się nosi, ale i dba się o to, żeby kadeci byli jego godnymi właścicielami.


„Noś mundur z klasą” czyli forum szkół z klasami mundurowymi

9 grudnia 2014 r. na specjalne zaproszenie Zespołu Szkół Mechanicznych im. KEN w Poznaniu mieliśmy okazję gościć na II Wielkopolskim Forum Szkół z Klasami Mundurowymi „Noś mundur z klasą”. Zorganizowana debata, połączona z prezentacją mundurowego zaplecza Gospodarzy oraz pokazem musztry i samoobrony – wpisała się z dużą pompą w kalendarz tegorocznych imprez u naszych Partnerów.

„Wielkopolska zajmuje czołowe miejsca w rożnych konkursach opartych na idei mundurowej” – tymi słowy pochwały wprowadził gości w tematykę forum st. wiz. Jerzy Licki z KO w Poznaniu. Jedne z popularniejszych zawodów klas mundurowych: „Sprawni jak żołnierze”, czy pojedynek strzelecki „O Srebrne Muszkiety” od lat odnotowują sukcesy uczniów z Wielkopolski. Ale nie tyle lokalny patriotyzm napawa tu optymizmem, a sama idea munduru, noszonego z klasą przez coraz większą ilość uczniów w całym kraju.

 

Dr Anna Czarnecka z WK Policji w Poznaniu wprowadziła słuchaczy w tematykę obozów sportowych dla przyszłych kadetów oraz treningów kompetencyjnych organizowanych dla młodzieży zmundurowych klas maturalnych, w ramach których nie tylko ćwiczy się warsztat sparwnościowy, ale także intelektualny, bo poza biegiem patrolowym, warsztatem z pirotechniki i sztuczkami survivalu, trzeba tu także sprawdzić się na symulacji rozmowy kwalifikacyjnej.  “Profile mundurowe żyją i są traktowane na poważnie, dzięki czemu nabór kwitnie, a same klasy o tym profilu stanowią przykład, są elitą, wzorem dla pozostałej młodzieży szkolnej” - kwitowała dr Czarnecka.

Zaaranżowane forum nie było objęte wyłącznie panelem dyskusyjnym. Po odbytych prezentacjach i obradach uczestnicy spotkania przenieśli się na strzelnicę i salę gimnastyczną, gdzie podopieczni ZSM prezentowali swoje talenty. A że uczą się szybko i efektywnie, można było zaobserwować chociażby w ramach scenek sytuacyjnych, zaaranżowanych na potrzeby pokazu z trenerami Firmy Defendu>>> LINK <<<

II Wielkopolskie Forum Szkół z Klasami Mundurowymi zostało zwieńczone uroczystym apelem, w ramach którego młodzież z ZSM im. KEN zaprezentowała się w pokazie musztry, którą dowodził, sam płk Tomasz Nowatkowski.

Refleksje po odbytym Forum napawają optymizmem. Klasy mundurowe “noszą się z klasą”, są coraz liczniejsze, a ich “opiekunowie” wciąż podnoszą poprzeczkę nie tylko podopiecznym, ale też i sobie. Nigdy jednak nie jest tak dobrze, aby lepiej być nie mogło, stąd też organizowane przedsięwzięcie. Kolejne za rok, najprawdopodobniej we Wrześni. A dziś wypada powiedzieć:

“Gratulujemy wszystkim hołdującym idei munduru w szkole średniej i cieszymy się, iż wśród pasjonatów odnoszących sukcesy są także uczniowie naszych szkół partnerskich”.


Uroczystość nadania stopni kadetom w Wołowie

   13 listopada 2014 r. mieliśmy niecodzienną okazję uczestniczyć w uroczystości nadania stopni kadetom klasy mundurowej w auli Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Wołowie. Obecność naszego reprezentanta była owocem nawiązanych kilka dni wcześniej kontaktów w Międzyrzeczu, gdzie opiekun i trener klasy mundurowej z Wołowa, Pan Leszek Kołtun przeprowadzał szkolenie z taktyki i techniki interwencyjnej.

   Nadanie stopni kadetom zostało dokonane przez Dowódcę, płk. Kazimierza Łuckiego z 10. Wrocławskiego Pułku Dowodzenia, a także insp. Roberta Wodejkę - Komendanta Powiatowego Policji w Wołowie. Stopnie nadał również Komendant Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wołowie - bryg. Wojciech Maciejewski oraz kpt. Krzysztof Pietrzak - zastępca Dyrektora Zakładu Karnego w Wołowie. Reprezentujący nas dr Andrzej Bolewski, prorektor ds. kontaktów był szczególnym gościem tej uroczystej chwili.

   Uroczystości w Wołowie wykroczyły poza wyłącznie oficjalny rytuał, skojarzony z profilem mundurowym. Oprócz mianowania i doskonałego nota bene pokazu musztry, pojawił się też akcent artystyczny w postaci widowiska słowno-muzycznego z okazji Święta Niepodległości“Dziewczyna z granatem” w wykonaniu szkolnego zespołu Stars może nie odegrała pierwszych skrzypiec na  patriotycznej scenie, ale z pewnością była znakomitym uzupełnieniem bogatego scenariusza mundurowej inauguracji naszych nowych przyjaciół z Wołowa.

   To była uroczystość łącząca pokolenia. Na widowni zasiedli nie tylko uczniowie starszych klas, ale także rodziny zaprzysiężonych mundurowych. Rozmowom w kuluarach aż żal było wyznaczyć godzinę “ciszy nocnej”.

   Mamy nadzieję, że to było tylko preludium wspólnych projektów, które realizować będziemy w tymże regionie województwa dolnośląskiego.


Wbijamy gwóźdź do sztandaru 6 batalionu

   9 października 2014 r.  dokonało się uroczyste wręczenie sztandaru dla 6. Batalionu chemicznego Sił Powietrznych w Śremie. Nasza akademicka delegacja w postaci prorektora ds. kontaktów dr inż. Andrzeja Bolewskiego, prof. WSB miała swój udział w tym wydarzeniu. Wygląda na to, że Powiat Śremski staje się naszą zaprzyjaźnioną ziemią. ZST im. Hipolita Cegielskiego, Policja, Straż, 6. Batalion – są się tego najlepszym przykładem.

 

   Uroczystości w 6. Batalionie zainaugurowano mszą świętą w Kościele Garnizonowym pw. Św. Jana z Dukli. Stamtąd pododdziały przemaszerowały do centrum miasta, gdzie w scenerii Rynku odbył się uroczysty apel. Zgodnie z Ceremoniałem Wojskowym  Dowódca 6. Batalionu chemicznego Sił Powietrznych ppłk Bogusław Marek złożył meldunek o gotowości do uroczystości. Gen. dyw. pil. dr Leszek Cwojdziński przyjmując go, oficjalnie zainaugurował obchody uroczystości ze sztandarem w roli głównej.

   Uroczystości przeglądu pododdziałów, wciągnięcia flagi państwowej na maszt, a także podniosłych przemówień, przyglądało się wielu znamienitych gości, przybyłych specjalnie, aby świadkować tym podniosłym chwilom. Wśród nich byli między innymi: przedstawiciel Prezydenta RP  Kontradmirał Marek Kurzyk, przedstawiciel Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. pil. dr Leszek Cwojdziński, w imieniu wojewody p. Krzysztof Jarczyński, Szef Zarządu OPBMR IRW DG RSZ płk Sławomir Kleszcz, Dowódca 4 Brodnickiego pułku chemicznego płk Andrzej Żmuda, Dowódca 5 pułku chemicznego płk Bogdan Kula, Burmistrz Śremu p. Adam Lewandowski, Starosta Śremski p. Piotr Ruta, a także inni przedstawiciele służb mundurowych i władz samorządowych.

   Na drzewcu umieszczony został gwóźdź pamiątkowy z datą wręczenia sztandaru przez Prorektora ds. kontaktów Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa w Poznaniu dr inż. Andrzej Bolewski, prof. nadzw. WSB. To dla nas zaszczyt i honor móc wbudować swoją “cegiełkę” do symbolicznego dzieła 6. Batalionu. Poświęcenia sztandaru dokonali: ks. kmdr ppor. Paweł Wójcik, Dziekan Sił Powietrznych ks. płk  Janusz Radzik, ks. płk rez. Bolesław Lichnerowicz. 

   Kulminacyjnym momentem uroczystego apelu było wręczenie sztandaru, poprzedzone odczytaniem przez przedstawiciela Prezydenta RP Kontradmirała Marka Kurzyka „Aktu Nadania Sztandaru” podpisanego przez Prezydenta RP Bronisława KOMOROWSKIEGO.


Dzień otwartych koszar!

20 września 2014 roku Kwatera Główna Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego przy ul.Łukasińskiego 33 w Szczecinie, partner Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa, organizuje Dzień Otwartych Koszar na które zaprasza wszystkich zainteresowanych. Wydarzenie to jest częścią obchodów 15-lecia Korpusu, który po raz pierwszy udostępnia Koszary Bałtyckie zwiedzającym. Zapraszamy! 


Nasi partnerzy piłkę kopią :-)

   11 kwietnia 2014 r. delegacja Uczelni miała przyjemność obserwować zmagania sportowców w ramach XX Mistrzostw Polski halowej piłki nożnej „HIPO 2014”, organizowanych przez naszych śremskich partnerów. Śremskie „pojedynki” na hali to cykliczna impreza, która w sportowym wymiarze łączy na boisku szkoły imienia Hipolita Cegielskiego.

   „ (…) Piłka jest okrągła, a bramki są dwie”  - te słowa, z tak znanej wszystkim piosenki , nie odzwierciedlają zaangażowania i emocji, jakie udzielały się uczestnikom turnieju oraz kibicom na trybunach. Na hali było gorąco, tym bardziej, że zawodnicy ze Środy Wielkopolskiej oraz Śremu do ostatnich minut trzymali obserwatorów w napięciu. Wynik ostatniego pojedynku przesądził jednak, że szklane trofeum Rektora Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa trafiło do naszych Partnerów z Zespołu Szkół Technicznych w Śremie.

   Wszyscy piłkarze, którzy tego dnia stanęli na podium otrzymali też sportowe upominki oraz dyplomy z rektorską sentencją: „Jestem dumny, że uczniowie szkół partnerskich godnie reprezentują swoje drużyny na boisku. Grając fair play mądrze rozwijają pasję i budują nadzieję na dobre występy naszej przyszłej kadry narodowej. Gratuluję!”

   Kolejna podróż do Śremu dostarczyła nam wiele emocji i powodów do satysfakcji z tak prężnie implementowanego porozumienia współpracy. Poza salą gimnastyczną mieliśmy też okazję rozmawiać z przedstawicielami tamtejszej Policji, którzy zaoferowali swoją pomoc w pozyskaniu alkomatu. Wszak już niedługo odbędą się zajęcia terenowe, w których chcemy nagłaśniać akcję „Poświęć chwile, sprawdź promile”. Śremianie, tak trzymać :-) 


“Poświęć chwilę, sprawdź promile”

   W Śremie ruszył projekt “Poświęć chwilę, sprawdź promile”. Szlachetna inicjatywa, nagłaśniająca wciąż poważny problem pijanych kierowców, nabrała tempa i charakteru. W wybranych punktach miasta, każdy przez podróżą, może sprawdzić stan swojej trzeźwości. Śremianie jeżdżą trzeźwi, zwłaszcza po nieświadomym uczestnictwie w policyjnej prowokacji.

   27 marca 2014 r. akademicka delegacja w osobach: Prorektora do spraw rozwoju - dr. Andrzeja Bolewskiego oraz rzecznika - mgr Anny Szymaniak, miała zaszczyt i przyjemność uczestniczyć w uroczystym otwarciu projektu “Poświęć chwilę, sprawdź promile” autorstwa Powiatowej Policji w Śremie, Burmistrza oraz podmiotów na co dzień hołdujących ideę bezpieczeństwa. Wydarzenie podniosło swoją rangę już w preludium uroczystości, kiedy to zaproszeni goście, otrzymali wiadomość o awansie mł. insp. Zbigniewa Rogali na stanowisko Komendanta Powiatowego Policji w Śremie. Symboliczna “dekoracja” Pana Komendanta  z pewnością zapowiada sukces przedsięwzięcia.

   Projekt o przewrotnej nazwie “Poświęć chwilę, sprawdź promile” to policyjno-dziennikarska prowokacja, która ma na celu zwiększenie świadomości kierowców. Na czym dokładnie polega i jakim cieszy się poparciem wśród mieszkańców powiatu, obrazuje specjalnie wyreżyserowany na tę okoliczność film:

  Projekt jest godny uznania, stąd nie dziwi, iż chcieliśmy mu godnie patronować. Jego sukces jest jednak uzależniony od tego, czy kierowcy będą chcieli, z podanej im pomocnej dłoni, korzystać. Ażeby tak się stało, projekt wymaga wsparcia na przestrzeni społecznej i marketingowej. I tutaj receptę znalazła rzecznik naszej Akademii, która w ramach spotkania zaproponowała ekspansję idei na większy region. “Pomysł, który zrodził się w Śremie wręcz domaga się eskalacji na szersze terytorium. Wyjdźmy poza granice śremskiego powiatu i propagujmy go wśród naszych studentów, którym idea bezpieczeństwa na drodze nie jest obojętna. Niech w ramach zajęć terenowych, nagłośnią śremską inicjatywę i przekonują społeczeństwo, że każdy kierowca jest odpowiedzialny za życie swoje i innych”.Partnerzy z ZST w Turku apelują o bezpieczeństwo

   14 marca 2014 r. sala audytoryjna Zespołu Szkół Technicznych w Turku wypełniła się po brzegi, aby uczestniczyć w „debacie” związanej z bezpieczeństwem na drodze. Dzięki zaproszeniu Dyrektora szkoły oraz nauczyciela EDB, koordynującego nasze partnerstwo, rzecznik Uczelni miała okazję czerpać lekcję z pouczającego spotkania, rozbudzającego wyobraźnię i nawołującego do odważnych działań w przypadku zagrożenia życia drugiego człowieka.              

>>>Zobacz wszystkie zdjęcia<<<

   Spotkanie zainaugurowano prelekcją Policji, która zarysowała obraz statystyk wypadków i kolizji drogowych, odnotowanych na terenie powiatu w roku ubiegłym. Statystyki smutne – bez względu na tendencję zniżkową do roku ubiegłego. Wprawdzie ilość odnotowanych wypadków spadła, co być może, należy przypisać podobnym uświadamiającym spotkaniom środowiskowym, nie mniej nadal zatrważa. Bo kiedy chodzi o ludzkie życie – każde pojedyncze zdarzenie rodzi tragedię w środowisku poszkodowanego.

   1/3 tych dramatów można byłoby uniknąć, gdyby ludzie, zamiast nagrywać czy biernie przypatrywać się tragedii, po prostu działali – tymi słowy zwrócił się do młodzieży wykwalifikowany ratownik medyczny – Pan Piotr Itczak, rozpoczynając swoją prezentację. Każde działanie, nawet nieprofesjonalne i wzbogacone pierwiastkami paniki, która czasami może przynieść krzywdę poszkodowanemu – jest lepsze od bierności – kontynuował Pan Piotr, dzieląc się doświadczeniem i zachęcając do ratowania życia.

   Wystąpienia zaproszonych gości podsumowano konkursem, w którym nagrody ufundował Rektor naszej Uczelni. Zwycięzcy: Mateusz Perlicki, Bartłomiej Wierzbicki oraz Krystian Siepka otrzymali upominki oraz dyplomy z rektorską refleksją: Jestem dumny, że uczniowie szkół partnerskich chętnie uczestniczą w konkursach, związanych z tematyką bezpieczeństwa. Angażując się w zdobywanie wiedzy z zakresu pierwszej pomocy, kształtują osobowość, odwagę i umiejętności, ratujące życie. Taka postawa domaga się aplauzu, który skromnie wyrażam symbolicznym podarunkiem książkowym.


“Przymierze” z ZSM przy Świerkowej w Poznaniu zawarte:

Parterstwo z Zespołem Szkół Mechanicznych przy ul. Świerkowej w Poznaniu toczy się już w mundurowym tonie kolejny rok akademicki. Nie mniej jednak listopadowe wydarzenie tego roku symbolicznie scaliło Podmioty do wspólnych działań ze wzmorzoną energią i młodzieżowym entuzjazmem.

14 października 2013 r., kiedy wszystkie szkolne placówki celebrowały swoje święto, w ZSM świętowano znacznie uroczyściej. Bo i Patron Szkoły miał tego dnia święto 40-lecia nadania imienia Komisji Edukacji Narodowej tej  wyjątkowej  placówce. Przy tej okazji nasi Partnerzy świętowali podpisanie umów patronackich dla poszczególnych klas ZSM. Zwieńczenie tych uroczystości nastąpiło 21 listopada br., kiedy to dokonano uroczystego odsłonięcia tablicy pamiątkowej, ufundowanej przez naszą Uczelnię. Uroczystego aktu dokonał Jego Magnificencja - dr Andrzej Zduniak, który nie chował wzruszenia i dumy, jakie rodzą się w kontekście obcowania z młodzieżą o tak wyraźnie zarysowanych poglądach i profilu, bliskim misji naszej “Akademii”.

    

"Ten symboliczny gest wieńczący naszą współpracę oraz tablica zamieszczona na budynku szkoły zawierają w sobie przesłanie dla teraźniejszych i przyszłych pokoleń o wspólnym celu naszych szkół – wychowaniu ludzi prawych, pracowitych i odważnych - tak komentują uroczystość nasi Partnerzy. A nam chce się dodać: Niech nasze “przymierze” trwa jak najdłużej i niech “ożywa” w czynie przy wspólnych inicjatywach, które rodzą dobro i kształcą mądre, odpowiedzialne za naszą przyszłość kadry."


 Obchody 50-lecia u naszych śremskich Partnerów

20 września 2013 r. delegacja Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa gościła na uroczystych obchodach pięćdziesięciolecia Zespołu Szkół im. Hipolita Cegelskiego w Śremie. Dyrekcja, uczniowie oraz energiczne grono organizatorów imprezy stanęli na wysokości zadania i sprawili, że dzień ten na długo wybrukuje wspomnienia w pamięci uczestników.

   

Uroczystą oprawę wydarzenia można było dostrzec już na samym początku, kiedy to ksiądz kapelan zainaugurował obchody złotej rocznicy podczas uroczystej Mszy Świętej w Kościele Garnizonowym. Pięćdziesiąta rocznica istnienia ZS w Śremie zbiegła się z dwusetną rocznicą urodzin jej patrona – Hipolita Cegielskiego – wspaniałego człowieka, działacza i patrioty, którego odważny życiowy scenariusz wielokrotnie mógł dawać inspirację do działania następnym pokoleniom – takie słowa docierały do nas z ambony. Ale nie tylko ustny przekaz wpłynął na patetyczny obraz duchowego rytuału. Genialny występ chóru, ubrani w żołnierskie stroje przedstawiciele klas wojskowych i uczniowie służący podczas uroczystych obrzędów na czele z reprezentatywnym pocztem sztandarowym sprawiły, że garnizonowa świątynia przepełniała się duchem patriotyzmu, wzajemnej radości i życzliwości.

   

Zwieńczona muzyką żołnierską uroczystość sfinalizowała swój epilog na Placu Apelowym Jednostki Wojskowej. Porządkiem scenariusza scenicznych wystąpień kierował tutaj jeden z uczniów „Hipolita”, przedstawiciel klas wojskowych i przyszły kandydat Szkoły Oficerskiej – Bartosz Michałowski, przekazujący mikrofon przybyłym gościom i wydający komendy swoim kompanom ze szkolnej ławy. Na Placu również nie zabrakło wzruszających momentów i artystycznych akcentów wzmacniających rangę uroczystych obchodów. Gromki aplauz wywołała parada Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznychz Poznania, której występu mogliby pozazdrościć organizatorzy najgłośniejszych uroczystości patriotycznych w kraju.

   

Po opuszczeniu gościnnej jednostki wojskowej młodzież Hipolita przemaszerowała do szkoły, by tam świętować już w cywilnej oprawie. Na miejscu czekała scena, garnizonowa strawa, przedstawiciele służb mundurowych, otwarci i chętni do rozmów na temat przyszłości w mundurze i przede wszystkim uczniowie w roli uśmiechniętych i gościnnych gospodarzy. To śremska młodzież swoim zaangażowaniem i charyzmą stworzyła klimat tej plenerowej imprezy. Zorganizowała dla przybyłych gości pokazy Taekwondo, muzyczne recitale, a nawet skecz kabaretowy. Nauczyciele dumnie snuli się pomiędzy nimi, z minuty na minutę coraz bardziej doceniając talenty i dobre maniery swoich podopiecznych.


Jesteśmy dumni, że patronujemy szkole o tak jaskrawo wytyczonym profilu, gdzie spotyka się młodych ludzi z pomysłem na siebie i swoją przyszłość, gdzie mądrość miesza się z entuzjazmem i przyjaźnią, gdzie czuje się „ducha Hipolita” i z nadzieją spogląda się w przyszłość. Kto wie, może część z Was już niedługo z nami będzie świętować okrągłą rocznicę:-)

 


8.05.2013

Służba przygotowawcza na potrzeby korpusu podoficerów dla studentów:

 • dotyczy studentów, którzy zakończyli I rok studiów dziennych;
 • czas pełnienia służby do 3 miesięcy w wakacje;
 • dochód miesięczny 40% najniższego uposażenia żołnierza zawodowego;
 • kontynuacja szkolenia w letniej przerwie wakacyjnej po II roku studiów;
 • łączny czas służby przygotowawczej do 5 miesięcy ( w zależności od specjalności wojskowej).

 

Zainteresowanych zapraszamy do WKU w Poznaniu lub pod nr tel. 618573470, 618573696 oraz 663663798.

Szczegóły na: Tutaj

 1. WKU w Poznaniu zainteresowana jest  kandydatami zameldowanymi na stałe na terenie powiatów: poznańskiego, śremskiego, średzkiego, obornickiego oraz miasta Poznania.
 2. Liczba miejsc ograniczona. Rekrutacja ma charakter konkursowy.
 3. Termin składania deklaracji do 10.05.2013 r.
 4. Więcej w ustawie o Powszechnym Obowiązku Obrony RP oraz Rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej w sprawie służby przygotowawczej.


(fot. Sławomir Roman)


1.03.2013

Turniej piłki nożnej kobiet z okazji dnia kobiet w Zespole Szkół Technicznych im. Hipolita Cegielskiego w Śremie

W piątek 1 marca gościliśmy u naszych śremskich Partnerów w Zespole Szkół Technicznych im. Hipolita Cegielskiego. Jako partnerzy i współorganizatorzy Turnieju Piłki Nożnej Dziewcząt Powiatu Śremskiego  mieliśmy przyjemność oglądać  sportowe zmagania dziewcząt, które zaskoczyły kibiców swoją formą i zdolnościami.

 
(fot. Michał Jędrkowiak/ Tygodnik Śremski)

Pierwszy mecz turnieju rozegrały drużyny gości z Zespołu Szkół Rolniczych w Grzybnie oraz Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Zbrudzewie. Ku zaskoczeniu wszystkich kibiców zwycięstwo odniosły młodsze koleżanki ze Zbrudzewa. Już wtedy organizatorzy solidarnie podkreślali, że turniej może przynieść sporo niespodzianek, a na podium uplasują się drużyny niekoniecznie typowane do zwycięstwa.

 
(fot. Michał Jędrkowiak/ Tygodnik Śremski)

W kolejnym meczu zaprezentowała się drużyna gospodarzy, która od razu spotykała się ze swoim najtrudniejszym rywalem – drużyną Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Śremie. Jednak to pomarańczowi z Zespołu Szkół Technicznych wiedli prym na boisku. Agnieszka Liskowiak, okrzyknięta królową strzelców, strzelała bramkę za bramką, godnie prowadząc swoją drużynę do zwycięstwa.

 
(fot. Michał Jędrkowiak/ Tygodnik Śremski)

Wszystkie zawodniczki pokazały klasę i znakomitą formę. Wychodząc naprzeciw stereotypom, udowodniły, że piłka nożna to nie tylko męski sport. Wprawdzie było na boisku sporo wdzięku i gestów sympatii w stosunku do kontuzjowanych rywalek, czego może brakować w męskich rozgrywkach, ale najbardziej na uwagę zasługiwała precyzja, celność podań i fenomenalne bramki.

 
(fot. Michał Jędrkowiak/ Tygodnik Śremski)

Pierwsze miejsce w turnieju zajęła drużyna Zespołu Szkół Technicznych w Śremie, która w sumie strzeliła dwadzieścia osiem bramek, co przedstawicieli naszej uczelni wprawiło w osłupienieJ Miejsce drugie zajęła drużyna Zespołu Szkół Ogólnokształcących ze Śremu, która zdobyła już o dwadzieścia bramek mniej. Za nimi uplasowały się przedstawicielki Zbrudzewa z sześcioma punktami.

 
(fot. Michał Jędrkowiak/ Tygodnik Śremski)

Reprezentujący Uczelnię na turnieju prorektor ds. kontaktów – dr Andrzej Bolewski nie krył zadowolenia i z wielką satysfakcją wręczył puchar Rektora kapitan Zespołu Szkół Technicznych ze Śremu.

Ufamy, że w przyszłości będziemy mieli okazję gościć w progach naszej uczelni tak utalentowane sportsmenki.