PEŁNOMOCNIK REKTORA DS. DOSKONALENIA METODYCZNEGO
NAUCZYCIELI
e-mail: [email protected] // [email protected]
W 1972 roku ukończyła studia wyższe w dziedzinie nauk przyrodniczych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
W 1977 uzyskała stopień doktora nauk ekonomicznych na wydziale Handlowo-Towaroznawczym Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. W tymże roku rozpoczyna pracę badawczą i dydaktyczną w Międzywydziałowym Instytucie Ochrony Pracy i Ergonomii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Pracuje m.in. w zespole opracowującym Problem węzłowy 10.6: Opracowanie zasad optymalizacji warunków pracy na wybranych stanowiskach roboczych w przemyśle owocowo-warzywnym, zgodnie z wymaganiami ergonomii i bezpieczeństwa pracy. Opracowuje narzędzia badawcze do identyfikacji dolegliwości mięśniowo-szkieletowych w różnych grupach zawodowych (m.in. ankieta IDMS) i prowadzi badania w zakładach pracy z tego obszaru.
W 1989 kończy studia podyplomowe z zakresu ergonomii i od tegoż czasu prowadzi zajęcia dydaktyczne i badania naukowe z ergonomii (w szczególności badanie fenomenu WRMSDs wśród pracowników biurowych i przemysłowych) na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, a od 1997 roku na Politechnice Poznańskiej.
Od 1997 r. jest kierownikiem Laboratorium Ergonomii i Ryzyka Zawodowego w Zakładzie Ergonomii i Inżynierii Jakości Politechniki Poznańskiej. Podejmuje stałe zdobywanie kwalifikacji z zakresu Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy oraz ochroną zdrowia pracownika w pracy (1997 – auditor wewnętrzny laboratorium, 1998 – szkolenie z zakresu „System zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy wg polskiej normy PrPN-N-18001 i normy międzynarodowej Safety Cert®. Integracja z systemami ISO 9000 i ISO 14000”, 1999 – auditor wewnętrzny wg ISO 9000 i ISO 14001, 2002 – szkolenie z zakresu Risk and Safety Managent – TU Delft University, Safety Science Group Holandia, 2002 – auditor wewnętrzny OHSAS 18001 INTERNAL AUDITOR COURSE – Lloyd’s Register Quality Assurance (LRQA Training Services, 2003 – szkolenie podstawowe z zakresu Bezpieczeństwa i Higieny Pracy dla pracowników służby BHP, 2003 – Nordic Institute of Advanced Training in Occupational Health Finlandia – seminarium i szkolenie z zakresu „Work Related Musculoskeletal Disorders: Current Research Trends”, 2004 – Auditor Wiodący Bezpieczeństwa Pracy (SLA) Det Norske Veritas, 2005 – Auditor Wiodący Bezpieczeństwa Pracy (MSM) Det Norske Veritas, 2006 – wniosek o zawarcie umowy ramowej z DNV POLAND.
Obecnie jest wykładowcą (prowadzi: wykłady, projekty, ćwiczenia, laboratoria) z dziedziny bezpieczeństwa pracy i ergonomii, metod badawczych i zarządzania bezpieczeństwem pracy i ryzykiem ergonomicznym, ryzyka zawodowego i ekologii człowieka oraz ergonomii układu człowiek-komputer. Opracowała programy dydaktyczne i jest opiekunem prac dyplomowych (inżynierskich, magisterskich, podyplomowych). Do roku 2006 prowadziła prace dyplomowe 70 dyplomantów.
Jest wykładowcą na szkoleniach i konsultantem programów szkoleniowych z zakresu zarządzania ryzykiem ergonomicznym w firmie oraz kształtowania świadomości ergonomicznej. Opracowuje i kieruje projektami naukowo-badawczymi z zakresu ergonomii w technologiach usługowych i przemysłowych. Nadzoruje działania korygujące i prewencyjne z zakresu ergonomii oraz wdrażania elementów programu ergonomicznego. W Laboratorium Ergonomii prowadzi badania z zakresu „możliwości psychofizycznych człowieka” pod kątem preferencji zawodowej przyszłego pracownika. Jest autorem, współautorem, redaktorem i współredaktorem ponad 80 publikacji (w tym trzy książki) naukowych polsko- i anglo- języcznych (www.ml.put.poznan.pl zakładka „publikacje pracowników”). Od 2001 jest sekretarzem naukowym Międzynarodowych Seminariów Wykładowców Ergonomii (XXII edycja Seminarium odbędzie się w 2006 r.). Jest współautorem (Horst W. & Dahlke G.) narzędzia elektronicznego ER-GONHELP wspomagającego pracownika i pracodawcę w kształtowaniu ergonomicznego stanowiska pracy (www.ergolab.put.poznan.pl zakładka SWP.
W 2005 roku otrzymała nagrodę “Złote Szelki” w dziedzinie “Najlepszy Wykładowca Ergonomii” przyznawaną przez czasopismo ATEST (www.ergocentrum.com zakładka „o nas”). W 2006 roku otrzymała Medal im. W.B. Jastrzębowskiego, który jest wyrazem uznania za zasługi dla polskiej ergonomii w pozazawodowej działalności organizacyjnej i popularyzatorskiej (www.ergonomia–polska.com za-kładka „odznaczenia”).
Jest założycielem i opiekunem koła SIFE działającego przy Instytucie Inżynierii Zarządzania na Wydziale Informatyki i Zarządzania Politechniki Poznańskiej.
W Wyższej Szkole Bezpieczeństwa pracuje od ponad 15 lat.