Autor:
Mgr Klaudia Mazurek
Specjalista ds. promocji i kontaktów z otoczeniem
Wydział Nauk Społecznych w Giżycku
Dlaczego warto studiować bezpieczeństwo zdrowotne?
Nauki o bezpieczeństwie obecnie nabierają dużego znaczenia, powodem jest dynamiczny rozwój cywilizacyjny, przemiany społeczne, a co za tym idzie wynikające z tego zagrożenia, także dla zdrowia, które określane jest jako podstawa osiągnięcia bezpieczeństwa i pokoju [WHO]. „Zdrowie” oraz „bezpieczeństwo” stały się obecnie nierozłącznymi pojęciami a ich badaniem zajmują się eksperci z dziedzin takich jak medycyna, administracja, nauki wojskowe, ekologia, ekonomia czy polityka zdrowotna. W obliczu wyzwań jakie stawia przed nami współczesny świat odpowiedzią jest kierunek kształcący ekspertów posiadających wieloaspektową wiedzę z zakresu bezpieczeństwa zdrowotnego.
Z jakimi przedmiotami spotkam się na bezpieczeństwie zdrowotnym?
Studiując bezpieczeństwo zdrowotne rozwijane są umiejętności merytoryczne jak i praktyczne, dzięki którym studenci zdobędą wiedzę jak obserwować i analizować zjawiska społeczne w kontekście zagrożeń zdrowotnych. Przedmioty realizowane w programie studiów to m.in.: bezpieczeństwo zdrowotne społeczności lokalnych, podstawy zdrowia publicznego, międzynarodowa współpraca w zakresie zdrowia, zarządzanie sobą w zdrowiu, chorobie i niepełnosprawności, polityka zdrowotna państwa czy teoria bezpieczeństwa. Ponadto program studiów obejmuje szereg zajęć praktycznych, warsztatów oraz praktyk zawodowych.
Co daje nam studiowanie bezpieczeństwa zdrowotnego?
Wiedza zdobyta podczas studiów przygotowuje przyszłego absolwenta do prowadzenia działań z zakresu profilaktyki zdrowia, edukacji, zarządzania zdrowiem publicznym czy kreowania bezpieczeństwa zdrowotnego w wymiarze indywidualnym oraz zbiorowym. Dodatkowo zdobywa się praktyczne umiejętności, dzięki którym absolwent będzie w stanie analizować i oceniać dynamicznie zmieniające się sytuacje społeczne oraz przewidywać, identyfikować i rozwiązywać wynikające z nich problemy dotyczące bezpieczeństwa zdrowotnego. Absolwent będzie posiadać wysokie kompetencje z zakresu zdrowia i chorób oraz zarządzania zespołami pracującymi w instytucjach zajmujących się zdrowiem. Studiując bezpieczeństwo zdrowotne istnieje możliwość wyboru specjalności odpowiadającej zainteresowaniom oraz współczesnemu zapotrzebowaniu na rynku pracy:
- BHP i ochrona przeciwpożarowa
- Edukacja i promocja zdrowia
- Naturoterapia z profilaktyką zdrowia
- Odnowa biologiczna, rehabilitacja i masaż
- Polityka klimatyczna
- Psychologia zdrowia
- Psychodietetyka – trener personalny
- Terapia zajęciowa
- Zarządzanie bezpieczeństwem i jakością żywności
- Zarządzanie w jednostkach ochrony zdrowia
Co po bezpieczeństwie zdrowotnym?
Absolwent bezpieczeństwa zdrowotnego dzięki zdobytemu doświadczeniu teoretycznemu ale w szczególności praktycznemu zyska możliwość zatrudnienia w instytucjach medycznych, administracji rządowej i samorządowej, poradniach żywienia, organach kontroli przemysłu spożywczego, sektorze edukacji zdrowotnej oraz w służbach BHP czy nadzorze sanitarno-epidemiologicznym.
Czy bezpieczeństwo zdrowotne to kierunek dla Ciebie?
Jeśli jesteś osobą świadomą współczesnych zagrożeń dla zdrowia oraz odpowiedzialnie podchodzisz do życia, interesujesz się tematyką służby zdrowia a twoim celem jest zdobycie satysfakcjonującej pracy, w której wykorzystasz wiedzę i umiejętności zdobyte w czasie studiów to zdecydowanie kierunek dla Ciebie.
Bibliografia:
Wasiuta O., Klepka R., Kopeć R., Vademecum bezpieczeństwa
Bober B., Bezpieczeństwo zdrowotne jako istotny komponent bezpieczeństwa państwa, Poznań 2016
Informator Akademicki Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu [stan na dzień: 01.04.2023r.]
https://www.wsb.net.pl/gizycko/studia-i-stopnia/bezpieczenstwo-zdrowotne/ [dostęp: 08.08.2023r.]
https://www.pomaturze.pl/kierunki/bezpieczenstwo+zdrowotne/3006 [dostęp: 08.08.2023r.]