Dlaczego warto studiować bezpieczeństwo narodowe?
Bezpieczeństwo narodowe zdefiniować można jako „stan uzyskany w rezultacie odpowiednio zorganizowanej obrony i ochrony przed wszelkimi zagrożeniami militarnymi i niemilitarnymi, tak zewnętrznymi jak i wewnętrznymi, przy użyciu sił i środków pochodzących z różnych dziedzin działalności państwa” [Słownik terminów] We współczesnym zmieniającym się świecie zmiany zachodzą często w sposób dynamiczny i niespodziewany. Niepokoje społeczne budzą nie tylko tradycyjne konflikty kinetyczne czy problemy wynikające z przyczyn wewnętrznych państw, jak np. wzrost inflacji, ale przede wszystkim wyzwania całkiem nowe, do których należą zróżnicowanie etniczne narodów, przenikanie się polityki wewnętrznej z polityką zagraniczną, zagrożenia ekologiczne, humanitarne czy energetyczne. Błędem byłoby nie wspomnieć o galopującym postępie technologicznym, zwłaszcza w obszarze sztucznej inteligencji, która z jednej strony daje wiele możliwości rozwoju, z drugiej jednak stwarza ryzyko niewłaściwego jej użytkowania w celu wyłudzania informacji lub wywoływania zakłóceń systemów informatycznych, co przyczynia się do wzrostu zapotrzebowania na wyedukowanych w obszarach bezpieczeństwa cybernetycznego specjalistów.
Z jakimi przedmiotami spotkam się na bezpieczeństwie narodowym?
W trakcie studiów nauczanie będzie obejmowało takie przedmioty jak: wiedza o państwie i prawie, logistyka w sytuacjach kryzysowych, międzynarodowe stosunki polityczne, prawne podstawy bezpieczeństwa, system bezpieczeństwa narodowego czy zarządzanie bezpieczeństwem państwa. Ponadto w toku nauczania studenci wybierają specjalności, zgodnie z którymi chcą się dalej kształcić, są to na przykład: antyterroryzm, bezpieczeństwo lotnictwa, bezpieczeństwo publiczne, specjalność policyjna, specjalność wojskowa, zarządzanie kryzysowe i wiele innych.
Co daje nam studiowanie bezpieczeństwa narodowego?
- Możliwość realizowania się zarówno w służbach mundurowych, jak i cywilnych.
- Możliwość zdobycia wiedzy i umiejętności praktycznych w zakresie administrowania bezpieczeństwem czy kierowania procesami bezpieczeństwa w administracji państwowej i samorządowej.
- Pozyskiwanie kompetencji miękkich, przydatnych w sytuacjach kryzysowych, np. sztuka negocjacji, prawidłowa komunikacja, kształtowanie odporności na stres.
- Poznanie warunków i struktury instytucji chroniących suwerenność państwa, życie i zdrowie obywateli oraz mienie i majątek narodowy.
- Zajęcia z doświadczonymi praktykami, pracującymi w służbach mundurowych i strukturach administracji publicznej.
- Możliwość samorozwoju, poprzez udział w projektach, warsztatach i dyskusjach
Co po bezpieczeństwie narodowym?
Po ukończeniu studiów absolwenci mogą zaleźć zatrudnienie w strukturach służb mundurowych, takich jak wojsko, policja, straż graniczna, służba celna czy ochrona kolei lub w strukturach służb specjalnych, np. Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, Centralne Biuro Antykorupcyjne, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. To jednak nie wszystko, ponieważ pracować można również
w Państwowej Straży Pożarnej, Służbie Więziennej, w placówkach Straży Miejskiej czy w strukturach placówek dyplomatycznych i na różnych szczeblach administracji centralnej oraz terytorialnej. Ponadto zatrudnienie jest możliwe także w portach lotniczych i morskich. Założyć można również własną działalność gospodarczą oferującą usługi detektywistyczne, ochrony mienia i osób lub doradcy w kwestiach związanych z bezpieczeństwem.