Tel: (61) 670-33-11, 662-22-11-33

Zamów Newsletter:
Aktualności i promocje bezpłatnie w Twojej skrzynce e-mail.

logo-txt

Rekrutacja on-line

Zapisz się na studia. Skorzystaj
z formularza rejestracji on-line.
Prosto, szybko i wygodnie.

Rozpocznij
Strona główna » Aktulaności » Wizyta studyjna w schronisku dla nieletnich w Chojnicach

Wizyta studyjna w schronisku dla nieletnich w Chojnicach

2017/05/19

W dniu 7.05.2017 r. grupa studentów z kierunku psychologii stacjonarnej wraz ze studentami niestacjonarnymi Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa w ramach zajęć terenowych z przedmiotu Psychologia Agresji i Przemocy, odwiedziła Schronisko dla Nieletnich w Chojnicach.  Cała wizyta studyjna odbywała się pod nadzorem jednego z wieloletnich wychowawców placówki.

Samą placówkę, która objęła funkcję Zakładu Poprawczego w Chojnicach, wybudowano w latach 1883-1885. Zakład został zbudowany jako samowystarczalny kompleks z własną hodowlą  bydła, mleczarnią, rolą uprawną i kuchnią. Placówka zawsze miała charakter wychowawczy i opiekuńczy – w pewnym okresie istnienia mieściło się tam więzienie i przytułek dla bezdomnych i chorych, w którym mieściło się kilkaset osób. Dwa główne budynki o kubaturze 14 000m3 znajdują się na placu przed główną bramą. W jednym z nich mieści się internat, gdzie na początku trafiają chłopcy. W internacie wcześniej istniała grupa adaptacyjna, która miała za zadanie przygotować odbywających karę do życia w placówce, była również pierwszym kontaktem z personelem Schroniska.

Początkowo chłopcy otrzymują pokój na czas adaptacji do ośrodka, po tym okresie zostają przydzieleni do grup wychowawczych. Organizacja Schroniska zakłada minimalną komunikację pomiędzy grupami, tak aby uniknąć niepożądanych zaburzeń procesu korekcyjno-wychowawczego. Codzienna rutyna pracy Schroniska jest podobna. Dzień podopiecznych ośrodka to ustalony, powtarzalny plan, którego ważnym punktem są zajęcia szkolne, na terenie Schroniska. Chłopcy mogą opuszczać teren jedynie z opiekunami lub dzięki przepustkom. Poza zajęciami w Szkole, wychowawcy organizują wychowankom prelekcje, zajęcia komputerowe, czy plastyczne. Chłopcy również kształcą umiejętności praktyczne, takie jak cukiernictwo, gotowanie, stolarka czy naprawa samochodów podczas warsztatów. W internacie znajduje się także przestrzeń do spędzania czasu wolnego – klub, sala bilardowa i siłownia. Znajduje się tam również sala pamięci, w której zebrane są wszelkie pamiątki wykopane bądź znalezione na terenie Schroniska.

Na terenie schroniska znajduje się również budynek będący oddziałem interwencyjnych, gdzie przebywają osadzenie cięższych przestępstw oraz sprawiających trudności wychowawcze. Ze względu na specyficzną organizację jednostki, podlega ona wielu przepisom i instrukcjom postępowania.   

Wizyta w Schronisku dla Nieletnich w Chojnicach pozostawiła nas z obszerną wiedzą na temat pracy placówek korekcyjno-wychowawczych. Pokazano nam jak tego rodzaju instytucja pracuje od tak zwanego „zaplecza”, również jeden z pracowników nie tylko oprowadził nas po placówce, ale także dla przybliżenia pewnej wyjątkowości tego miejsca na tle innych zakładów o podobnej funkcji, pokazał, że tutaj „nie wkradło się drugie życie”. Obraz tego typu placówek zmienił się w postrzeganiu studentów diametralnie. Z całą pewnością ta wizyta studyjna była dla nas bogatym i interesującym wydarzeniem.

Facebook comments