Tel: (61) 670-33-11, 662-22-11-33

Zamów Newsletter:
Aktualności i promocje bezpłatnie w Twojej skrzynce e-mail.

logo-txt

Rekrutacja on-line

Zapisz się na studia. Skorzystaj
z formularza rejestracji on-line.
Prosto, szybko i wygodnie.

Rozpocznij
Strona główna » Aktulaności » Hufiec ZHP w Bartoszycach z nowym sztandarem

Hufiec ZHP w Bartoszycach z nowym sztandarem

2017/09/12

W Bartoszycach w dniu 9 września odbyły się uroczystości związane z nadaniem nowego Sztandaru i Bohatera. Bartoszycki Hufiec przyjął imię Szarych Szeregów. Szare Szeregi były najliczniejszą konspiracyjną organizacją młodzieżową, w połowie 1944 r. skupiały ponad 15 tys. członków, w tym ok. 7 tys. harcerek.

Uroczystości rozpoczęto od odprawienia Mszy Świętej z udziałem pocztów sztandarowych w kościele pod wezwaniem św. Jana Ewangelisty i Matki Boskiej Częstochowskiej w Bartoszycach.  Następnie o godz.: 10:30 Plac boh. Westerplatte wypełnił się pododdziałami służb mundurowych, uczniów ze szkół, oraz władz samorządowych i wieloma zaproszonymi gośćmi. Najliczniejszą grupę tego dnia stanowili jednak harcerze. Po Apelu zgodnym z zasadami ceremoniału wojskowego przyszedł czas na wbijacie pamiątkowych gwoździ przez sponsorów. W imieniu Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa uroczystego wbicia gwoździa dokonali Rektor – dr Andrzej ZDUNIAK oraz Dziekan bartoszyckiego wydziału dr Helena MAREK. Poświęcony sztandar z rąk przewodniczącego komitetu honorowego fundacji sztandaru przejął phm. Paweł WOŁOCH - komendant Hufca ZHP w Bartoszycach, student 3 roku pedagogiki w WNS, który przekazał go pocztowi sztandarowemu harcerzy. Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów i drużyn harcerskich oraz szczepów zuchowych.

Uroczystości związane z obchodami 70-lecia ZHP w Bartoszycach trwały cały dzień.
Po uroczystym obiedzie zgromadzeni goście udali się do Domu Kultury by o godz.: 16:00 wziąć udział w Gali 70 lecia ZHP.  Obchody rozpoczęto od przedstawienia historii Hufca i Domu Harcerza. Galę swoją obecnością uświetnili zaproszeni goście, wśród nich Rektor WSB Andrzej ZDUIAK, oraz Dziekan Helena MAREK. Licznie przybyli byli Komendanci ZHP, zaprzyjaźnione drużyny Harcerskie, oraz przedstawiciele władz lokalnych w tym Starosta Powiatu Bartoszyckiego - Wojciech PROKOCKI, burmistrz Miasta Bartoszyce – Piotr PETRYKOWSKI. Podziękowaniom, życzeniom i prezentom nie było końca.
Za wieloletnią pomoc Komendant Hufca wręczał podziękowania w postaci odznaczeń ‘Przyjaciel Harcerzy’.

O głos poproszona została Dziekan Wydziału Nauk Społecznych w Bartoszycach dr Helena MAREK, która w imieniu Rektora WSB dra Andrzeja ZDUNIAKA przekazała BON edukacyjny o wartości 350 000,- zł do wykorzystania w ciągu 7 lat! Gratulowała harcerzom tak wspaniałego jubileuszu oraz życzyła kolejnych wspaniałych i długich lat.  Następnie podpisano porozumienie o współpracy. Uroczystość zwieńczył wspaniały tort. Świętowanie trwało do późnych godzi nocnych, przy ognisku harcerskim nad jeziorkiem Mleczarskim.

Kolejny dzień w Bartoszycach również upłynął pod znakiem ZHP. W sobotę 9 września odbył się Piknik „Dni Osadnika”. Tegoroczny szósty już przebiegał w tematyce ekonomii społecznej oraz harcerstwa. Nie zabrakło stoisk przygotowanych przez organizacje pozarządowe w tym oczywiście Namiotu WSB! Specjalista ds. promocji Izabela KUROWICKA z uśmiechem zachęcała do studiowania na Warmii. Na scenie zaprezentowały się lokalne zespoły muzyczne i taneczne, specjalny pokaz przygotowali również zawodnicy Bartoszyckiego Klubu Karate Kyokushin. Klub ten otrzymał z rąk Burmistrza Bartoszyc prezent w postaci sprzętu sportowego za wieloletnią działalność na rzecz naszego miasta. Imprezie, podobnie jak w ubiegłych latach, towarzyszył konkurs kulinarny „Smaki 3 Kultur”. O miano najlepszego kucharza rywalizowało łącznie 11 uczestników, spośród nich najlepsza okazała się Gabriela Gwiazdowska z Lidzbarka Warmińskiego. Konkurs zakończyła degustacja wędlin i wyrobów mięsnych.

Podczas pikniku dobyła się loteria fantowa oraz licytacja, z której dochód przeznaczony był na cele charytatywne.  Zebrane w tym roku środki pieniężne przekazane zostaną na wsparcie leczenia Huberta i Marleny. Pośród nagród do wygrania były BONY o wartości 1000 zł i 500 zł uprawiające do zniżki w opłatach czesnego na wybranym kierunku studiów! Zwycięzcom gratulujemy! Wieczorem na scenie zaprezentował się zespół Autsajt oraz harcerskie zespoły muzyczne. Gwiazdą wieczoru była grupa „Wszyscy Byliśmy Harcerzami”. Koncert zakończył pokaz sztucznych ogni.

Zdjęcia: Tomasz PISARSKI
Profil fb Urzędu Miasta Bartoszyce

 

Facebook comments