„Kryminalistyczne badanie miejsca zdarzenia-metody i narzędzia pracy” – relacja ze szkolenia

 W dniu 19.03.2019 w Wydziale Studiów Społecznych w Poznaniu, odbyło się kolejne szkolenie z cyklu kryminalistyczno-śledczego, organizowane przez Akademickie Biuro Karier i Rozwoju – „Kryminalistyczne badanie miejsca zdarzenia-metody i narzędzia pracy”.

Szkolenie prowadził ekspert Pan mgr Andrzej Strabel, który w Policji przepracował 30 lat, zajmując różne stanowiska – zaczynając od służby prewencyjnej poprzez służbę operacyjno-dochodzeniową do eksperta kryminalistyki – kierownika pracowni daktyloskopijnej i automatycznej identyfikacji komputerowej śladów linii papilarnych (“AFIS”) Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Poznaniu.

Szkolenie było bardzo praktycznie. Dużym atutem szkolenia była możliwość zapoznania się z zawartością walizki kryminalistycznej oraz dokonania analizy śladów daktyloskopijnych.

Zagadnienia, które zostały poruszone na szkoleniu, dotyczyły obszarów, takich, jak m.in.: zabezpieczenie miejsca zdarzenia do czasu oględzin; oględziny i formy zabezpieczania miejsca zdarzenia; podstawy prawne czynności w niezbędnym zakresie i ich praktyczne zastosowanie; postępowanie przygotowawcze; czynności policjanta zabezpieczającego miejsce zdarzenia do czasu oględzin; dokumentowanie czynności zabezpieczających; organizacja i metodyka prowadzenia oględzin, taktyki i techniki kryminalistyczna w procesie wykrywczym; znaczenie śladów kryminalistycznych w postępowaniu przygotowawczym, omówienie podstawowych pojęć dotyczących dowodów w procesie karnym.

Uczestnikami szkolenia byli studenci oraz specjaliści z dziedziny bezpieczeństwa narodowego oraz psychologii, którzy dzieląc się swoją wiedzą oraz doświadczeniem stworzyli cenna przestrzeń do dyskusji i rozwoju.